Google Stadia slibuje impozantní streamování her, ale má kolem sebe také mnoho otazníků Překážek musí Google překonat nespočet

20.03.2019 12:08 / od Michal Šrajer
Xiaomi Mi 9
  • Nová streamovací služba Google Stadia slibuje hraní her ve 4K při 60 FPS
  • To vše přes internet z jakéhokoliv zařízení - počítače, notebooku, tabletu, telefony či Chromecastu
  • Připojit můžete i vlastní ovladač či sáhnout po novém přímo od Googlu
  • Neznáme, však cenu, jakým způsobem se bude platit, minimální doporučenou rychlost internetu, profolio her a podobně

Včera představil Google svou novou streamovací službu Stadia, která má hráče i vývojáře her oprostit od zátěže hardwaru. Google zkouší v podstatě jen prosadit myšlenkou streamování her, se kterou jsme se už v průběhu let setkali několikrát. Podle tvrzení společnosti bude možné streamovat velké konzolové hry ve 4K rozlišení a 60 FPS, přičemž do budoucna se počítá i s 8K. 

To vše je možné díky hraní přímo na serverech Googlu, které může společnost prý kdykoli vylepšovat a přidávat výkonnější hardware. Vy tak nemusíte už nikdy nic kupovat a upgradovat. Navíc se nemusí ani vývojáři her nijak omezovat, jelikož může výkon zvyšovat průběžně podle libosti. Podle všeho je už teď Stadia silnější jak PS4 Pro a Xbox One X dohromady s grafickým výkonem 10,7 teraFLOPS (PS4 Pro má 4,2 a Xbox 6,0). To znamená, že už nyní je výkon na úrovni spíše budoucí generace konzolí. 

Co se hardwaru jako takové týče běží někde na serverech vlastní upravené procesory, 16GB RAM moduly s přenosovou rychlostí až 484 GB/s, vlastní GPU od AMD a podobně. Takové specifikace tu ale nic neznamenají, to je jako kdyby vám říkal Netflix, jaký hardware mají jejich servery. To vás nezajímá, vás zajímá, jak se na téhle věci bude hrát, což je velkou otázkou. Google nasliboval řadu skvělých funkcí. Nechybí samozřejmě hluboká integrace s YouTube, kdy vám bude moct dát kupříkladu váš oblíbený streamer odkaz do videa a vy se po kliknutí okamžitě přenesete do hry a můžete hrát stejnou hru na stejném místě, kde byl on, nebo se tak okamžitě připojíte do multiplayeru. 

To vše díky neskutečné rychlosti, kdy si dal Google za cíl, aby se hry spouštěly do 5 sekund od zmáčknutí tlačítka Spustit. Mimochodem se mají hráči dočkat díky prvotřídnímu systému úložišť také daleko kratších loadingů ve hrách. To vše zní naprosto úžasně, obzvláště když můžete hrát na jakémkoli zařízení. Stadia má být k dispozici na telefonech, tabletech, noteboocích, velkých počítačích nebo televizích prostřednictvím Chromecastu. Dokonce si můžete pro hraní připojit i svůj vlastní ovladač, ať už je od PS4, Xboxu, nebo ten nový přímo od Googlu, který vypadá dost dobře, a hlavně se připojuje přímo přes Wi-Fi a ne Bluetooth, což by mu mělo dát výhodu, co se odezvy týče. 

Avšak tím se dostáváme už k nespočtu otázek, které Google prostě ignoroval. Otázky typu, jaká je potřebná rychlost internetu? Google si už sice tuto technologie otestoval minulý rok, ale to běželo streamovaní Assassin´s Creed: Odyssey pouze ve Full HD a 60 FPS, pro což stačila rychlost 25 Mb/s. I to ovšem není málo a na streamování v co nejlepší kvalitě ve 4K v 60 FPS bude potřeba pořádné připojení. Nemluvě pak o 8K. 

Další věcí je odezva. Ta je už nyní prý slušná, ale stejně bude právě tohle věc, kterou musí Googlu doladit hned do začátku, jinak lidi při prvním vyzkoušení službu hned zavrhnou. Veledůležitou otázkou jsou pak rovněž hry. V dnešní době dělají platformu hlavně hry a ne hardware. Pro Stadia je zatím oznámen ovšem pouze ten Assassin´s Creed: Odyssey a chystaný Doom: Eternal. Google sice slibuje další velké hry i z vlastní produkce, ale o to nevíme nic. 

Stejně je tu další palčivý dotaz. A co za to? Budeme si jen kupovat jednotlivé hry, které chceme? A kolik budou stát oproti svým běžným PC a konzolovým protějškům? Nebo půjde naopak o službu s předplatným ve stylu Netflixu? V tom případě opět jaká bude cena oproti streamování filmů, když jsou filmy jako takové vždy výrazně levnější než hry? 


Dále jak to bude se soukromím a ukládáním mých dat? Když si budu platit tuto službu, můžu hrát pod svým účtem na jakémkoli zařízení kdekoli, nebo jsem uzamčen jen na pár vlastních registrovaných zařízení? O co vlastnictví? To mi budou moct vývojáři prostě kdykoli stáhnout hru ze streamování a já už si jí nikdy nezahraju? Nemluvě o faktu, že tady si zkrátka offline skutečně nezahrajete ani singleplayer. 

Zkrátka je tu tolik veledůležitých otázek, že bych zatím žádné soudy nevynášel. Směr ke streamování dává smysl, koneckonců si v dnešní době drtivá většina lidí hudbu i videa streamuje, ať už jde o YouTube, Spotify, Netflix, Amazon Prime a podobně. I Apple chystá vlastní streamovací službu pro filmy. Dává tedy smysl, že i hry se mohou ubírat tímto směrem a jestli to může nějaká společnost dotáhnout konečně do zdárného konce, pak je to Google se svými enormními zdroji a zkušenostmi co se internetu a streamování týče

Google Stadia je nesmírně ambiciózní projekt, kterému by měl každý hráč věnovat pozornostHry sebou ovšem nesou také mnoho specifických překážek, jako je třeba ta odezva, a samotní hráči jsou úplně jiná sebranka. Ano, Stadia může umožnit kvalitní hraní lidem, kteří si nemohou dovolit konzole, kupování her či upgradování počítače. Bude ovšem takový člověk ochoten platit možná za lepší internet a navrch dávat třeba tisícovku měsíčně za službu? Zkrátka a jednoduše je však Google Stadia nesmírně ambiciózní a zajímavý projekt, kterému by měl každý hráč věnovat pozornost. Tohle má potenciál pozměnit celý průmysl. Je tu hodně ALE, avšak to bylo kdysi také u samotného YouTube, Spotify či toho Netflixu. Uvidíme tedy, co z toho nakonec bude. Stadia má přijít někdy tento rok a určitě se dozvíme více už za pár měsíců na herním veletrhu E3, tak mějte nastražené uši. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.