Google našel cestu. Natáčení 4K videí v 60 FPS se patrně dostane do Pixelů Možná dostanou aktualizaci i starší modely

12.03.2020 14:00 / od Michal Šrajer
foto:  Google
  • I přes loňské výmluvy měl Google k absenci 4K 60 FPS natáčení dobrý důvod.
  • Nakonec však Google podle všeho přidá tuto možnost alespoň do levnějšího Pixel 4a.
  • Je však šance, že by se dočkaly formou aktualizace 60 FPS také loňské modely.

Loni řada fanoušků, včetně nás, kritizovala Google za opětnou ignoraci 60 FPS u 4K natáčení. Zatímco už prakticky všichni výrobci na trhu nabízejí tuto možnost dlouhou dobu, tak Google jí tvrdohlavě odmítal stejně jako velice žádaný širokoúhlý objektiv. Nakonec se však ukázalo, že alespoň k tomu opomenutí 60 FPS byl dobrý důvod. Google totiž během natáčení videa na Pixelu 4 posílá do procesoru na zpracování data z obou fotoaparátů najednou. Díky tomu je pak možné docílit onoho kýženého plynulého přepínaní mezi fotoaparáty ve stylu iPhonu 11. Nejde přímo o přepínání foťáku, ale o jejich spolupracování. 

Jak se však ukázalo, Snapdragon 855 není uzpůsoben na to, aby zvládal obraz z obou fotoaparátů najednou ve 4K i 60 FPS. Když se o to vývojáři z XDA Developers pokoušeli, tak zvládl telefon maximálně 38 FPS a více už procesor nedokázal zvládnout. Google chtěl tedy docílit lepší zážitek během natáčení a za oběť padlo 60 FPS. Nepochybně tam byla i řada dalších důvodů i výmluv, jako jsou třeba prohlášení, že uživatelé o tuto funkci nestojí, byť po ní internet jednohlasně volal, ale to je vedlejší. Zkrátka v kvalitě, kterou Google chtěl, nebyla funkce možná.


Za to očekávaný Pixel 4a, to už je jiné kafe. Ten bude mít totiž pouze jeden fotoaparát a slabší Snapdragon 730 stačí na 4K v 60 FPS. Není tedy vůbec žádným překvapením, že najednou to jde a po ohlasech z loňského roku se objevila v kódu Google Camera 7.4 zmínka o novém režimu "camcorder.4k60fps". Google tedy konečně našim přáním vyhoví. 

Jak k tomu však přijdou majitelé mnohem dražších Pixelů 4 z loňska? Inu, zatím není nic potvrzeno, ale teoreticky by se mohli dočkat i oni. 4K v 60 FPS by se dalo snadno portovat pomocí aktualizace aplikace také na vlajkové modely. Pokud byste natáčeli ve 4K a 30 FPS, fungovalo by vše jako nyní, ale jakmile byste se přepnuli na 60 FPS, software by vypnul posílání dat z obou fotoaparátů zároveň. Potom bychom tedy sice přišli o kvalitnější plynulý zoom, ale alespoň by Google funkcemi dorovnal ostatní výrobce, kteří v říši Androidu také stejně nenabízejí zážitek jako iPhone.

 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.