Facebook ví, kde jste byli, kde zrovna jste a brzy také kde budete Podle patentu si chce Facebook zavěštit

11.12.2018 11:30 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Patent odhaluje technologii využívající signálu Wi-Fi, Bluetooth a dalších k získání dat o poloze
  • Facebook tak může vědět, kde jste se pohybovali v minulosti a na základě toho může předpovídat vaše chování
  • Zároveň nevyužívá pouze vašich dat, ale porovnává je také s podobnými uživateli

Možná jste zvyklí na petenty jen od společností, které vytvářejí hardware, ale patent se může samozřejmě týkat i softwaru. Jeden takový podal nedávno také Facebook a jak už bývá zvykem, určitě řadu lidí vyděsí. Patentovaná technologie se jmenuje “Offline Trajektorie” a slouží jednoduše k předpovídání vaší polohy na základě vaší minulosti a polohy ostatních lidí.  

Asi bude nejjednodušší vysvětlit vše na příkladu. Představte si, že chodíte často do jednoho kina a po filmu jdete vždy do stejné restaurace za rohem. Facebook si podle patentu zapamatuje vaše chování a pustí se hned do díla. Jakmile tedy půjdete příště do kina, Facebook už bude předpokládat, že zamíříte za nějaké ty dvě hodinky také do oné restaurace. To může pomoci třeba v případě, že je dané restaurace v místě, kde není dobrý signál sítě. I to si Facebook zapamatuje a pro jistotu vám kupříkladu hned v kině načte do zásoby více příspěvků, abyste si je mohli procházet poté i s omezeným signálem. 

To bychom měli využívání vaší minulosti a nyní přejdeme k využívání dat od ostatních uživatelů. Pokud lidé s podobným profilem, jako je ten váš (stejná věková skupina, zájmy a podobně) chodí kupříkladu na určitě místo, může Facebook přepokládat, že tam zavítáte také. Podle toho se pak mohou přizpůsobit reklamy. Mám pro vás ale i další příklad. Je možné, že lidé s podobným profilem chodí z toho vašeho oblíbeného kina rovnou do nějakého fastfoodu poblíž, a tak může Facebook předpokládat podobné chování i u vás.  

K zjišťování všech těchto dat přitom poslouží data z Wi-Fi, Bluetooth, LTE či NFC. Takové podrobné sledování a předpovídání vašeho chování se může zdát děsivé, ale ještě neostřete vidle a nezapalujte pochodně. Jde pouze o patent. Podobně děsivých technologií existuje nespočet, ale najdete je pouze v patentovém úřadě. Podobná funkce se nemusí nikdy do Facebooku dostat.

Společnosti často zkrátka jen zkoumají různé možnosti a přístupy a chtějí se pojistit, kdyby náhodou dostal někdo stejný nápad pro jiné využití. Pokud zabředneme trochu do sci-fi, tak je možné, že v budoucnu bude chtít někdo využívat podobnou technologii pro předpovídání chování zločinců či podezřelých a sledovaných osob. Facebook má už ovšem patent, a tak může z tohoto napádu inkasovat. Snad nás však Minory Report v dohledné době nečeká. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.