Exoskelet TWIICE může jednou změnit tisíce životů. Pomůže hendikepovaným znovu chodit Projekt udělal za poslední dva roky obrovský pokrok

08.11.2018 16:00 / od Michal Šrajer
/Photos/honor_20_recenze_vytiply_13.jpg
  • Exoskelet TWIICE umožní hendikepovaným opustit vozíček a opět pomalu chodit o berlích
  • Technologie není tedy ještě ani zdaleka na úrovni sci-fi filmů, které často vídáme
  • Přesto jdou vidět za dva roky usilovného vývoje obrovské pokroky ve fungování i stavbě stroje

Robotika není jen o roztomilých malých přístrojích, které máte v domácnosti, nebo o obřích strojích, které jakoby vypadly z Terminátora. Možná ještě zajímavější mohou být v budoucnu exoskelety. Jedná se v podstatě o robotický oblek, který si obléknete na sebe a následně ovládáte robotické končetiny. To vám dává třeba větší sílu a podobně. Ještě významnější mohou však být podobné stroje pro fyzicky hendikepované, mohou totiž umožnit paralyzovaným lidem třeba i chodit. 

Jedním z největších hráčů v této kategorii je exoskelet TWIICE, který byl prezentován poprvé již v roce 2016. Jde o robotický návlek pro dolní polovinu těla, která zatím zvládne jen pomalu pohybovat končetinami, avšak člověk se musí stále podpírat o berle. Ještě jsem tedy daleko od kýženého cíle, kdy by si člověk jen navlékl takovýto přístroj a mohl by začít běhat a běžně chodit.  Na druhou stranu udělala společnost za poslední dva roky obrovský pokrok díky neustálé odezvě od velice zapálených uživatelů prvních prototypů. Exoskelet sice stále váží 16 kilogramů, ale to vůbec nevadí, jelikož nese vlastní hmotnost a nijak nezatěžuje uživatele. Důležitější je, že je nyní zařízení mnohem štíhlejší a vydrží na jedno nabití 3 hodiny provozu. Tím hlavním vylepšením je ovšem fakt, že si jej mohou nyní uživatelé sami navléci bez pomoci někoho jiného.  

Ostatně přesně to demonstruje v přiloženém videu bývala švýcarská akrobatka a nyní šampionka v handcyclingu Silke Pan. Můžeme vidět, jak Silke přijede na svém vozíčku k exoskeletu, sama se do něj posadí, připoutá se a poté se postaví a pokračuje o berlích dokonce i po schodech. Jak už jsem dříve psal, není pohyb stroje nijak plynulý či rychlý, ale pořád je úžasné vidět takovýto pokrok. Možná není tento exoskelet nejnovější žhavý telefon se skládací konstrukcí, nebo zábavný tancují robot s plynulými pohyby, ale je to rozhodně mnohem smysluplnější projekt. Právě díky zařízením jako je TWIICE jsem totiž stále blíže skutečně neocenitelně užitečným přístrojům, které mohou jednou změnit tisíce životů


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.