Evropská unie chce opět v telefonech jednoduše vyměnitelné baterie, tvrdí uniklé dokumenty My jsme pro

28.02.2020 11:30 / od Honza Nuc
JBL BAR 5.1
  • Evropská unie podle uniklého dokumentu pracuje na tom, aby výrobci mobilních telefonů museli opět do svých zařízení dávat vyměnitelné baterie.
  • Důvodem má být snížení odpadu. Baterie totiž většinou vypoví službu daleko dříve než ostatní komponenty telefonu.

Před nedávnem jsme informovali o tom, že by Evropská unie chtěla, aby všichni výrobci, kteří na jejím území působí, prodávali své telefony a jinou elektroniku s konektorem USB-C. EU by tak ráda sjednotila nabíjecí konektory pro větší pohodlí spotřebitelů. Některým společnostem samozřejmě takový návrh není po chuti, především kalifornskému Applu, který využívá u svých telefonů konektor Lightning. Spekuluje se, že by již iPhone 12 mohl mít USB-C konektor, ale není to jisté. Taktéž se totiž mluví o iPhonu bez jakéhokoliv portu. Podle posledních zpráv již europoslanci pro návrh hlasovali a nový zákon je v přípravě.

Pokud by Evropská unie návrh o vyměnitelných bateriích také schválila, pro spotřebitele by se mohlo jednat o zajímavý benefit. Myslím tím především jednodušší výměnu baterií. Uživatelé by totiž nemuseli chodit do specializovaných servisů, aby si starou baterii vyměnili za novou, ale opět by stačilo zakoupit pouze baterii a tu si pouhým odklopením krytu vyměnit. To znamená i případnou změnu designu telefonů. Zřejmě bychom se tak mohli dočkat opět kovových konstrukcí namísto skleněných. Já jsem určitě pro, protože mi upřímně chybí celokovová zařízení, která byla dostupná dříve.

Na druhou stranu by museli výrobci vymyslet jiný způsob, jak zajistit, aby byly telefony voděodolné. Pokud by se totiž dal oddělat zadní kryt, musel by být dobře utěsněný, aby se k vnitřnostem nedostala voda. Taky je zde stále otázka, jak by situaci výrobci vyřešili s celou výměnou baterie. Bylo by dobré, kdyby si ji mohl uživatel vyměnit sám, jak jsem psal výše, ale na druhou stranu je zde i možnost, že kryt bude tak pevně přidělaný, že stejně bude nutná návštěva servisu.

Co jsem tak ale pochopil z úniku, Evropská unie by zřejmě ráda, aby byla baterie dobře přístupná nejen pro pracovníky servisu, ale i pro uživatele. Více bychom se mohli dozvědět už v průběhu března.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.