EU má v plánu prodloužit životnost mobilních zařízení novým "právem na opravu" Dobrá zpráva pro zákazníky. Horší pro výrobce?

13. březen 2020
1 min. čtení
0 videí
foto:  Samsung foto:  Apple foto:  Huawei foto:  Sony foto:  ASUS foto:  HTC foto:  Honor foto:  Xiaomi foto:  Google foto:  LG foto:  Microsoft foto:  Motorola foto:  Nokia foto:  Sony foto:  Realme foto:  OnePlus foto:  Oppo foto:  Vivo foto:  Poco
  • Evropská unie (EU) plánuje nová pravidla pro výrobce mobilních telefonů, tabletů či počítačů, které mají vejít v platnost do roku 2021.
  • Zmíněné produkty by měly být snadněji opravitelné a měly by vydržet daleko delší dobu, než doposud.
  • EU tak chce zvýšit udržitelnost produktů, snížit zatížení planety a přispět k menšímu odpadu.

Evropská unie se v poslední době na výrobce elektroniky zaměřuje čím dál více. Poprvé jsme psali o tom, že EU chce, aby měly telefony, ale i další elektronika jako tablety či sluchátka, jednotný nabíjecí konektor USB-C. Pro zákazníky bezesporu skvělá věc, protože už by nebyla potřeba několika konektorů pro nabíjení. Pro výrobce však možná komplikace. Ukázkovým příkladem je americký Apple, jemuž se sjednocení konektorů moc nezamlouvá. Dalším opatřením k více zelené budoucnosti jsou jednodušeji vyměnitelné baterie v mobilních telefonech, na čemž EU taktéž pracuje. 

Reklama

No a nyní se dozvídáme, že by europoslanci rádi prosadili, aby byla mobilní zařízení více udržitelná. Takzvané "právo na opravu" je součástí speciálního akčního plánu Evropské unie, který počítá s tím, že do roku 2050 bude EU klimaticky neutrální. Ve zkratce bychom se mohli dočkat toho, že výrobci mobilních telefonů, tabletů a počítačů budou muset dbát na to, aby byla jejich zařízení jednodušeji opravitelná a tím pádem i delší dobu vydržela. 

Měla by existovat i nová, přísnější pravidla, jež budou řešit zastarávání produktů. Tím pádem bychom se mohli dočkat toho, že i softwarové aktualizace by výrobci museli uvolňovat pro všechna svá zařízení daleko delší dobu. Klasická dvouletá softwarová podpora by se tak mohla navýšit na tři, možná čtyři roky.  Jednoduše by vám podle plánu Evropské unie měl telefon, tablet či počítač vydržet daleko delší čas a zařízení by měla být snadněji opravitelná. 


Reklama

Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.