Ne nadarmo se říká, že většina trendů v Evropě se přebírá ze Spojených států, a tak ani Akt o čipech, vydaný nově Evropskou komisí, není výjimkou.
Podobně jako USA chce Evropská Unie začít investovat do výroby polovodičů, a zvýšit tak do roku 2030 svůj podíl na světovém trhu.
Hlavním důvodem pro tento návrh je především nadměrná závislost EU na omezeném počtu zdrojů, které tyto čipy v současnosti produkují.
Evropská Komise dostala další bezva nápad, který pravděpodobně odkoukala od politiků za velkou louží. Vědoma si toho, že světový trh s technologiemi se ve výrobě čipů musí spoléhat na omezený počet dodavatelů, jejichž továrny se navíc z velké části nachází na asijském kontinentu, vydala nařízení, jež nazvala jako Evropský akt o čipech. Na oficiální stránkách Komise se píše, že podle její nedávné studie pouze za rok 2020 bylo na světě vyprodukováno na 1 bilion mikročipů, jež jsou zásadní pro výrobu chytré elektroniky, velkou roli hrají ale také v automobilovém průmyslu, zdravotnictví nebo v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Přičemž podíl Evropské Unie na tomto trhu činí doposud jen 10 %.
Novodobé analýzy ukazují, že během osmi let se poptávka po polovodičích ve světě zdvojnásobí a současné kapacity tak nebudou stačit. Proto si skrze nově vydané nařízení EU vytyčila pomyslný cíl – do roku 2030 vytvořit takové podmínky, aby se její podíl na světové produkci čipů pozvedl alespoň na 20 %. Kvůli tomu bude z evropského rozpočtu prý uvolněno 43 miliard eur. Momentálně se ovšem jedná jen o návrh, který aby vešel v platnost, musí jeho detaily ještě Komise projednat s Parlamentem EU a se všemi členskými státy.
Pokud tento akt projde úspěšně nutným legislativním procesem, EU by pomocí přidělených peněz měla začít investovat do technologií nové generace. Dále přijde na řadu potřeba zajistit přístup k návrhářským nástrojům a pilotním linkám pro prototypování, testování a experimentování nejmodernějších čipů v celé Evropě. Návrh také počítá s potřebnými certifikačními postupy pro energeticky dostupné polovodiče, stejně tak s nutností vytvořit výhodnější rámec pro investory, pokud jde o zřizování výroben na evropském kontinentu. Šéfka Evropské Komise, Ursula von der Leyen, zároveň během představení tohoto aktu dodala, že velmi důležité bude v tomto procesu zřídit nástroje pro předvídání nedostatku polovodičů a s tím i spojených krizí, stejně jako nástroje určené pro reakci na ně, s cílem zajistit bezpečnost dodávek. V poslední řadě zdůraznila význam budování mezinárodních vztahů v oblasti čipů s podobně smýšlejícími zeměmi. Jako příklad mě napadá hned několik států, ale tipuji, že taková komunistická Čína mezi nimi stoprocentně nebude.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.