EU chce zavést nařízení, podle kterého bude USB-C nejen v telefonech povinné Že to ale trvalo

16.01.2020 18:00 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • Nabádání ze strany EU ohledně rozšíření USB-C z roku 2014 na výrobce elektroniky nezabralo dle očekávání.
  • Nespočet levných telefonů a především jiné eletroniky stále i v roce 2019 využívalo microUSB.
  • Vzájmu zavedení univerzálního nabíjení a snížení dopadu průmyslu na životní prostředí chce EU tedy USB-C vyžadovat.

V roce 2014 přijala Evropská unie opatření, aby se začalo tehdy nové USB-C rychle rozšiřovat mezi všechny druhy elektroniky. Řada výrobců souhlasila a minimálně v telefonech se začalo USB-C postupně nasazovat od vlajkové třídy až po nižší střední třídu. Nejvíce se však stále logicky prodávají ty nejlevnější telefony a ty neměly loni stále všechny USB-C.

I v roce 2019 se našly telefony s microUSB jako Huawei P-Smart 2019 nebo Nokia 3.2. EU toho má tedy už dost a po letech se chystá svá opatření zpřísnit. V současnosti je v plánu USB-C u telefonů přímo vyžadovat. Pokud chcete prodávat váš telefon v zemích EU, bude muset mít USB-C. Dle oficiálního vyjádření, “Přístup Komise formou “podporování” průmyslu k vytvoření společného nabíjecího standardu nedosáhl našich cílů. Dobrovolné smlouvy mezi různými výrobci nedosáhly kýžených výsledků.”Důvodem zavedení nového nařízení je nejen snaha o získání společné nabíjecí platformy pro všechny telefony, ale také snaha o snížení dopadu průmyslu na životní prostředí. Nabíječky generují pravidelně více jak 51 tisíc tun odpadu, nemluvě o různých kabelech, redukcích a podobně. Rozhodně se nelze divit, že po 6 letech slibů se chystá Evropská unie udeřit tvrději.

Co je však podle mě nejlepší, pokud si rozkliknete v našich zdrojích odkaz na oficiální prohlášení, tak zjistíte, že EU nehovoří čistě jen telefonech. Ty jsou jen titulním prostředkem, ale EU chce sjednotit nabíjecí prostředky všech mobilních zařízeních. Do toho se dle jejich výčtu řadí telefony, tablety, čtečky e-knih a další přenosná nařízení. Je tedy dost možné, že se ve finále toto nařízení dotkne rovněž sluchátek, notebooků a podobně.

To by byly skvělé zprávy, protože telefony na tom nejsou rozhodně z elektroniky nejhůře. Řada lidí už má telefony s USB-C, ale pořád si kupují a střídají také microUSB kabely, jelikož jejich myš, sluchátka, e-cigareta, čtečka knih, foťák a podobně tento typ konektoru stále hojně využívají. Toto nařízení by však trh konečně sjednotilo pod USB-C. Sice trochu tvrději, než je zvykem, ale jinak to očividně nepůjde. Pokud chceme skutečně univerzální budoucnost a snížit dopad na životní prostředí, jsou občas taková nařízení zapotřebí. Já pro jednou rozhodně souhlasím. Jen by mě teoreticky zajímalo, co by takové nařízení asi znamenalo pro iPhone?


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.