Elon Musk odhalil veřejnosti svůj dopravní tunel budoucnosti První lidé si jej už vyzkoušeli... prý to drncá

19.12.2018 13:30 / od Michal Šrajer
/Photos/IMG_20180903_151826.jpg
  • Elon Musk konečně předvedl svůj dopravní tunel budoucnosti v praxi
  • V principu auto zajede na povrchu do výtahu a ten jej vezme do tunelu
  • Tím se poté bude řítit automaticky na druhý konec města rychlostí až 240 km/h
  • Výhod a využití je ovšem daleko víc

Muskova společnost The Boring Company pracuje už dlouho na systému tunelů pod Los Angeles. Tyto tunely mají být Muskovou vizí pro dopravu budoucnosti. Původní koncept zahrnoval speciální ližiny, do kterých by zajelo jakékoli auto a ližiny by jej poté jako vlak v tunely přemístily velkou rychlostí jinam. Dnes ovšem Musk slavnostně představil první dva kilometry hotového tunely a princip se očividně trochu změnil

Nově bude tunel určen pro elektrická vozidla s autonomními prvky. Auto poté v podstatě jen přijede na určené "nástupní" místo na povrchu, výtahem se dostane do podzemí, samo zajede bez vaší pomoci do tunelu a pomocí přídavných vodících kol se poté rozjede tunelem až 240 km/h. Díky tomu se dostanete na druhý konec města v okamžiku a na konci své cesty bude zkrátka jen další stanice, kdy auto samo vyjede a výtah jej vynese opět ven.  


Během prvních testovacích jízd však jedou auta pouze 60 až 150 km/h a podle prvních reakcí je cesta dost hrbolatá. Ostatně samotný Musk připouští, že zatím může být jízda v tunely místy trochu děsivá. Každopádně jde pouze o první vlaštovku podobného systému dopravy, kde by byla pod městem řada takových tunelů. Navíc prý nebudou tunely jen pro řidiče vlastních aut. Kroužit v nich má neustále mnoho prázdných vozidel, které poslouží pro chodce či cyklisty. Prostě si jen zamluvíte jízdu, auto vás v tunelu vyzvedne a doveze na místo určení. 

To všechno je zatím jen hudbou budoucnosti, avšak tento projekt není jen o modernizaci dopravy. Slouží zároveň k vylepšení důlních technologií. Jedním z velkých cílů The Boring Company je zvýšit rychlost dolování. Musk odhaduje, že již brzy bude jejich metoda mnohonásobně rychlejší, bezpečnější a efektivnější než běžné dolovací postupy. 1,5 kilometru dlouhý tunel by měl být podle Muska vydolován za jeden až dva týdny, zatímco v současnosti zabere tato vzdálenost ostatním společnostem tři až šest měsíců 

Suť z dolování bude využita na výrobu stavebních cihel. Jedna by mohla stát jen 2 korunySuť z prací bude mít navíc nově i zajímavé využití. Namísto odhození někam mimo město z ní Musk začne vyrábět speciální stavební cihly, které mají být mnohem pevnější a lehčí než běžný stavební materiál. Cena jedné cihly má přitom být v přepočtu jen 2 koruny, nebo se budou dávat i různým společnostem zadarmo. Přeci jen jed pouze o vedlejší efekt (odpad) z dolování. 

Jak vidíte, Muskovi tunely neulehčí čistě automobilové dopravě, ale mají i řadu dalších předností, které pomohou v jiných oblastech. Jako vždy jsou tedy ambice vysoké, ale zároveň také velice slibné. První kousek tunelu očividně funguje a Musk tak může investorům už svou vizi předvést naživo, čímž pro ně bude mnohem atraktivnější. U nás sice s ničím podobným ještě dlouho počítat nemůžeme, ale v Americe dostal Musk povolení na dolování už v dalších třech městech.

 Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.