Elektrický pick-up Rivian to vytáhne z 0 na 100 km/h za pouhé 3 sekudny I ten dojezd zní dobře

26.11.2018 15:30 / od Michal Šrajer
Xiaomi Mi 9
  • Rivian představil nový plně elektrický SUV a pick-up s dojezdem 650 kilometrů
  • Každé kolo má vlastní motor, zrychlení z 0 na 100 zabere jen 3 sekundy a počítá se i s aktualizacemi softwaru
  • Automobily by se měly začít prodávat někdy v roce 2020

Rozkvět čistě elektrických automobilů má vcelku zajímavý vedlejší efekt, který mohl jen málokdo čekat. Elon Musk dokázal svou Teslou, že lze přistupovat i k automobilce jako k typickému startupu, kterých je třeba na Kickstarteru plno. Řada lidí se tak chytla a najednou nám vznikla velice rychle řada úplně nových výrobců automobilů, kteří pracují na vlastních elektromobilech. Přesně taková je i značka Rivian založena v roce 2009, která představuje nyní své vlastní elektřinou poháněné automobily R1T a R1S

Jeden automobil je typu SUV a druhý je zase pick-up. U nás sice tato auta s otevřenou korbou nejsou sice moc populární, ale v Americe jde o nejprodávanější typ karosérie. Ostatně proto plánuje svůj pick-up i taková Tesla. Základní myšlenkou podobných telefonů je přitom fakt, že s nimi můžete jezdit bez problémů ve městě, ale zvládnou i trochu náročnější terén. To ovšem neznamená, že by mělo jít a lenochy. 


Obě auta zvládnou zrychlit z 0 na 100 km/h během 3 sekund, což je teritorium supersportovních aut. Krom toho má každé kolo vlastní elektromotor a dojezd činí podle všeho necelých 650 kilometrů. V Americe by tedy dojezd neměl být problém, když vezmeme v potaz také již lepší rozmístění rychlých dobíjecích stanic. Pokud by vás však zajímalo, jak by vypadal takový dojezd v praxi u nás, tak vězte, že z Karlových Varů do Ostravy je to něco málo pod 500 kilometrů. Jestli ani to nestačí, tak z Prahy do Brna je cesta dlouhá 200 až 250 kilometrů, takže byste bez problémů dojeli tam a zase zpátky a nechali auto dobít opět doma. 

Tento dojezd však zaručuje jen nejdražší model se 180kWh baterií. Ten bude dostupný již v roce 2020 společně se slabší verzí s menší 136kWh baterií. Později má poté přijít ještě levnější 105kWh varianta. Mimochodem automobily nabídnou 5 sedadel (SUV až 7) a samozřejmě také možnost aktualizovat software a přidávat funkce pomocí internetových updatů. R1S i R1T budou navíc splňovat 3 úroveň autonomního řízení, takže třeba na dálnici můžete nechat vše na autu. 

Otázkou ovšem je, jak se povede Rivianu dostát svým slibům. Většina těchto nových automobilek nakonec své výtvory doposud nevydala, a i taková Tesla, která už není úplně nejmenší, má stále problémy s výrobou. Já ovšem nováčkovi držím palce, protože minimálně designově se mi tahle dvojka trefila do vkusu.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.