ElectraFly je osobním vznášedlem budoucnosti s hybridním pohonem Vznášedla začínají být v módě

16.01.2019 17:00 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • ElectraFly je vznášedlo spoléhající na čtveřici elektřinou poháněných rotorů
  • Těm dodávají energii baterie a zároveň vytváří elektřinu za letu také malý tryskový motor
  • Ten zároveň pomáhá s horizontálním letem a zvyšuje tah stroje

John Manning je člověk, který se už dlouhé roky zabývá drony a velkým RC modely. Jeho sen spočívá však v jiném odvětví, jež nemá zatím velké zastoupení - v osobní letecké transportaci. K té mají posloužit vznášedla a drony, jenž dokáží uzvednout člověka, který by se na nich proháněl jako na jakési vzdušné motorce. A přesně to představuje první prototyp Manningovi nové společnosti ElectraFly, které pracuje na hybridním vznášedlu. 

Většinou jsou podobné prototypy v dnešní době plně elektrické, avšak hybridní systémem dává větší smysl, pokud chcete skutečně použitelné vozidlo. Elektrické turbíny mají totiž v současnosti velký problém se spotřebou energie. K čistě elektrickému pohybu je dnes zapotřebí velkých baterií, což ovšem zároveň zvyšuje hmotnost vznášedla. I ElectraFly spoléhá během svého letu na čtveřici elektrických rotorů a baterie, avšak trysková turbína přispívá k lepšímu tahu a výkonu stroje, ale to není jejím hlavním úkolem.  

Turbína především vytváří elektřinu pro všechny rotory. Díky ní se dokáže v současnosti udržet vznášedlo asi půl hodiny ve vzduchu a umí uhánět až 80 km/h. A to se jedná prý pouze o první pomalý model. Stroj má za sebou dokonce i první lety, avšak ne s pilotem. Zatím tak nenajdeme na přídí ani žádná řídítka či jiné ovládání. Vše lze prozatím řídit jen pomocí dotykové obrazovky. V podstatě by se tedy nyní dálo vozit na dronu, který by s vámi automaticky létal, kam chcete, ale nemohli byste vozidlo sami řídit. Vznášedlo je přitom děláno na vodorovný horizontální let jako letadlo, namísto vrtulníkového stylu, kdy by muselo být nakloněno dopředu. Takový princip letu není totiž dostatečně efektivní. 

Na ElectraFly se pracuje již od roku 2017 a plánuje se nejen osobní verze, ale také nákladní autonomní model. To vše je však nejasná budoucnost, jelikož mnoho údajů o vozidle zatím stále neznáme. Podle všeho chystá společnost dát svůj vynález teprve na crowdfundingový portál, kde bude bojovat o přízeň potenciálních zákazníků. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.