Druhá megapixelová válka je za dveřmi. Ještě letos mají přijít 100Mpx fotoaparáty 48Mpx je jen začátek...

15.03.2019 13:19 / od Michal Šrajer
/Photos/HONOR_8X_3.jpg
  • Hlavní produktový manažer Qualcommu tvrdí, že už nyní výrobci pracují na více jak 100Mpx senzorech
  • Ještě do konce letošního roku má přijít 100 Mpx fotoaparát v telefonu
  • V roce 2020 se pak má dostat na senzory kolem 150 Mpx, na což jsou procesory Snapdragon už nyní stavěny

Druhá megapixelová válka se rychle blíží. Před pár lety se všichni výrobce honili, za co nevyšším počtem megapixelů. Kupříkladu takové vlajkové Xperie od Sony si dodnes uchovávají vysoký počet, zatímco ostatní výrobci začali postupně preferovat menší počet megapixelů, ale o to větší plochu o jednotlivých pixelů a lepší světelnost objektivů. Jen na 41Mpx Lumii 1020 řada lidí stále láskyplně vzpomíná. 

Dnes se ovšem počet megapixelů vrací pomalinku opět do popředí, ale z úplně jiných důvodů. Technologie spojování více pixelů do jednoho totiž umožňuje mnohem širší možnosti, kdy může podávat malý senzor stejně dobré výsledky jako ten větší. Proto se letos nespočet výrobců uchyluje k nasazení skvělého 48Mpx senzoru od Sony, ale to je jen začátek. Technologie se očividně osvědčila, a tak můžeme očekávat stále rostoucí počet megapixelů. 


Podle hlavního produktového manažera Quacommu Judda Heapa můžeme počítat ještě koncem tohoto roku s prvním telefonem s 62Mpx a dokonce i 100Mpx fotoaparátem. A to stále není strop. Heap trvdí, že už nyní pracují výrobci horečně na ještě vyšším počtu megapixelů a v roce 2020 bychom se tak měli prý dočkat fotoaparátů, které se budou pohybovat kolem 150 Mpx. 

Ostatně přesně s tím počítá i Qualcomm jako takový, jelikož novější procesory Snapdragon 845, 855, 670, 675, 710 a 712 již podporují foťáky s maximálním rozlišením až 192 Mpx. Takové senzory ovšem kladou výrobcům pod nohy řadu překážek. Čím více pixelů, tím větší musí být plocha senzoru a tím více prostoru bude vyžadováno v telefonu také pro optiku. Proto se podle Heapa budou výrobci uchylovat stále ke zmenšování samotných pixelů a jejich skládání dohromady. I zde se ovšem musí logicky narazit jednou na strom. V každém případě ovšem čeká každého příznivce mobilních fotografií velice zajímavá doba. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.