Dron dokázal poprvé v historii dovést orgán pro transplantaci do nemocnice Převážené ledvina nebyla ani trochu poškozena

22.11.2018 15:00 / od Michal Šrajer
/Photos/DSC_0344.JPG
  • Upravený dron DJI M600 prošel prvními testy dovážky orgánu pro transplantaci
  • Převážená ledvina přežila ledový vzduch i vibrace z rotorů ve své chladničce bez sebemenší újmy
  • Nasazení podobné letecké služby pro nemocnice brání ovšem zákony proti dronům

Drony nemusejí být jen hračkou na víkendy či prostředkem pro focení a natáčení videí. Tento typ zařízení lze využít i mnohem praktičtěji. Kupříkladu o donášce jídla pomocí dronů se už dlouho mluví, ale mnohem důležitější roli by mohly sehrát ve zdravotnictví. Nebojte se, nebudou na vás létající roboti sami operovat, ale možná dostanete díky nim včas třeba ledvinu. 

V Baltimoru tento systém letecké dopravy orgánů dokonce už testují. První lety mají na svědomí inženýři z univerzity v Merylandu pod vedením chirurga Josepha Scalea. Důvodem těchto testů je frustrace Scalea nad flexibilitou běžné letecké dopravy vrtulníky. Měl pocit, že drony by byly tím správným řešením, a tak se se svým týmem pustil do vývoje. 

Výsledkem jeho snažení je upravená verze běžného komerčního dronu DJI M600 Pro. Ten nese ve speciálním postroji chladničku a speciálně pro něj byl vyvinut také bezdrátový biosenzor, který dokáže monitorovat stav orgánu během letu a odesílat data do počítačů v nemocnici. Samotné testování se skládalo z několika letů na různé vzdálenosti, které simulovaly převoz mezi různými nemocnicemi. Nejdelší let měl necelých 5 kilometrů a dron zvládl letět maximální rychlostí 67,6 km/h

K testu byla použita ledvina dostatečně dobrá na test, ale zároveň špatná, aby se už nedala využít při transplantaci. Zároveň na orgánu proběhly testy před i po letu, aby se prokázalo, že jej přeprava nijak nepoškodila a výsledky jsou pozitivní. Ledvina neutrpěla podle všeho vůbec žádné poškození a chlad okolního vzduchu ve výšce ani vibrace rotorů jí neublížily. 

Pochopitelně však zatím vzhledem k přísným regulacím používání dronů nelze podobný systém transportace ve městech využívat. Na druhou stranu právě tyto užitečné projekty snad postupně dokáží zdolat bariéru zákonů a pomohou nastolit kompromis, kdy by mohly drony pomoci zachraňovat životy. A navíc víte, co by to znamenalo? Čím rychleji budou moci dostávat nemocnice orgány pomocí dronů, tím rychleji dostanete před dveře i objednanou pizzu. A to se vypletí.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.