Dobrák Apple. iOS 14 vám práskne aplikace, které vás potají sledují Ostražitost je na místě

30.06.2020 04:00 / od Michal Šrajer
foto:  apple.com
  • Apple se snaží bojovat proti podezřelému sledování uživatelů.
  • Podle všeho má TikTok, Google News, Call of Duty a řada dalších aplikací bez vašeho vědomí přístup ke schránce s kopírovanými daty.
  • iOS 14 nově na tento přístup do schránky upozorňuje, ale problém tím neřeší.

Schránka (clipboard) je součástí každého telefonu či počítače bez ohledu na operační systém. Je to část systému, kam se dočasně uloží poslední věc, u které jste klepli na kopírovat či Ctr+C. Právě jsem jdou všechna data, která se pak vyvolají zpět během vkládání. A teď si představte, že mají nějaké aplikace přístup k těmto datům, a vy o tom ani nevíte. Ne, to nic není, řeknete si. Přeci jen kopírujete vždy pouze nějaký webový odkaz, obrázek nebo nějakou zprávu. Co ale v těch pár chvílích, kdy zkopírujete číslo bankovního účtu nebo nějaké své heslo? Potom už by se nám asi nelíbilo, že má někdo bez dovolení k této schránce zkopírovaných dat přístup.

A přesně to se hodně dlouhou dobu dělo. V únoru letošního roku objevilo několik vývojářů problém v iOS, kdy dovoloval systém aplikacím snadný přístup k nechráněným datům uživatelů v jejich schránce. Tato trhlina byla následně opravena v nové betě iOS 14, avšak Apple už nechce nechat nic náhodě, a tak nyní uživatele jasně informuje velkým upozorněním, že právě používaná aplikací čte jejich data ze schránky. Dá tedy rozum, že netrvalo dlouho, a máme tu lavinu zpráv od uživatelů nespočtu aplikací, u kterých se toto varování objevilo.

Google News, Patreon, AcuWeather, AliExperss, TikTok či Call of Duty Mobile. Všechny tyto velké a populární aplikace mají ke schránce přístup, přičemž zejména u mobilní hry jako Call of Duty je tento fakt asi nejvíce zarážející. Proč by hra něco takového potřebovala? Nejlépe jde však vidět celá problematika na TikToku, u kterého nahrál Jeremy Burg krátké video, kdy můžeme vidět, že prakticky při každém klepnutí do klávesnice se snaží TikTok získat data ze schránky.

Toto přitom není ani zdaleka poprvé, co má TikTok problémy se zabezpečením či ochranou soukromí svých uživatelů. Už v březnu letošního roku sliboval TikTok, že se získáváním dat ze schránky přestane, avšak máme tu konec června a nová kauza je na světě, přesně o té samé problematice. Aplikace je tedy na hodně tenkém ledě a stále jen přilévá olej do ohně. 

Funkce upozornění na přístup k vaší schránce se tak může stát velice rychle jedním z hlavních důvodů, proč po vydání co nejdříve aktualizovat na iOS 14. Problém to však zcela nevyřeší. Celý problém se musí důkladněji prozkoumat a vývojáři se k němu musí postavit čelem. Nutno zároveň říct, že byť jsou praktiky a pověst TikToku nevalného charakteru, rozhodně bychom neměli házet všechny aplikace do jednoho pytle. Je klidně možné, že chyba je částečně na straně Applu.

Je možné, že během registrace aplikace nabízí Apple různé části systému, ke kterým mohou aplikace žádat své uživatele o přístup, a namísto toho, aby každý vývojář vybíral jen skutečně nutné prvky systému, zažádají z lenosti zkrátka celkově o přístup ke všemu jim dostupnému a mezi tím je bohužel i ona schránka. Případně může jít o nějaký vedlejší účinek jiného oprávnění. Nebo mají skutečně některé aplikace nekalé úmysly. S jistotou lze říct pouze to, že zatím je příliš brzo na nějaké soudy. Dá se pouze na problém poukázat, nenechat ho jen tak vyšumět a stáhnout si za pár měsíců co nejdříve iOS 14. I když, buďme k sobě upřímní, můžeme si být jistí, že má tento problém jen iOS a Android je zcela čistý?


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • petrikmarian-30. červen 2020

    to tam celkom isto nainštaloval huawei. americká trumpéta predsa vie, prečo dala to embargo.

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.