Dle průzkumu může Trumpův boj proti aplikaci WeChat zničit Apple v Číně Bez ní nemají iPhony smysl

14. srpen 2020
1 min. čtení
0 videí
 • Krom aplikace TikTok podepsal Donald Trump také zákaz, pro čínské uživatele mnohem důležitější, aplikace WeChat.
 • WeChat slouží více jak miliardě uživatelů jako webový prohlížeč, mailový klient, obchod či platební aplikace najednou.
 • V Číně je tak důležitá, že kdyby byl Apple kvůli zákazu donucen smazat aplikaci z App Store, 95 % uživatelů by nad iPhonem ani nepřemýšlelo.

Minulý týden se pustil americký prezident Donald Trump pořádně do čínských aplikací. Trump ze dne na den podepsal nařízení, dle kterého bude 15. září v Americe zakázána aplikace TikTok. Pokud tedy správu aplikace v Americe neodkoupí Microsoft. TikTok však není jedinou čínskou aplikací, která dostala šibeniční termín. Terčem je rovněž aplikace WeChat a právě ta je přitom pro Ameriku daleko palčivějším tématem.

Pokud to nevíte, tak WeChat je v Číně aplikace, kterou musí mít prostě každý. Je to aplikace, která lidem slouží jako internetový prohlížeč, mailový klient, lze přes ní nakupovat v e-shopech, platí se skrz ni a tak dále. Aplikaci používá více jak jedna miliarda uživatelů, takže kdyby jí Trump zakázal a kupříkladu Apple by jí tím pádem musel stáhnout z App Store, mohl by nastat velký problém, který vláda patrně moc nepromyslela.

Reklama

Vzhledem k faktu, jak moc jsou v Číně na aplikaci závislí, by zařízení od Applu ztratila pro tamní obyvatele jakýkoli smysl. Na sociální síti Weibo dokonce už proběhl velký průzkum, ve kterém hlasovalo více jak 1,2 milionů lidí, což je solidní vzorek. Dotazník byl jednoduchý, lidé si museli vybrat, zda by si vybrali WeChat, nebo iPhone. Drtivých 95 % dotázaných pak odpovědělo, že by se zbavili svého iPhonu nebo vůbec nepřemýšleli o jeho koupi. Až tak je aplikace v Číně důležitá.

Hodí se zmínit také Android, jelikož Google by byl v případě nařízení rovněž donucen k odstranění aplikace z Google Play, avšak u Androidu by to nebyl takový problém. Už tak má drtivá většina výrobců na tamním trhu vlastní obchod s aplikacemi a služby Googlu se zde nevyužívají. WeChat chybějící v Google Play by tak omezil jen menší procento uživatelů, kteří aplikaci používají za hranicí Číny. Tak či tak hrozí Applu obrovský pokles prodejů, což je odstrašující obzvláště nyní, když se začíná v Číně společnosti konečně dařit a roste tam. 

Reklama

Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů
 • petrikmarian-16. srpen 2020

  a to hn-usáci majú byť vzor demokracie.

  Odpovědět 
 • jilibich-15. srpen 2020

  Trump je pro USA větší katastrofa než Bush, který rozpoutal nesmyslnou válku v Iráku.

  Odpovědět 
 • cellbreaker-15. srpen 2020

  Jestli Trump & spol. mohou někde zakázat WeChat, TikTok atd., tak pouze na území USA. Jinde je to absolutní nesmysl i v případě Apple AppStore. Zde nejde o hw vs. US patenty/technologie plus dohodu s výrobcem jich využívajícím a nechtějícím mít jakékoli trable s USgov. Mezinárodní právo neumožňuje nikomu takový generální sw ban.

  Odpovědět 
  • jindrichada>cellbreaker-16. srpen 2020

   @cellbreaker Well yes, but actually no... Jelikož je Apple americká společnost, tak to musí vymazat z Appstoru.

   Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.