Jak poznat, že jste závislí na chytrém telefonu, tabletu nebo notebooku?
Co je to digitální detox a jak vás osvobodí od nadměrného používání technologií?
Musíte neustále kontrolovat co se v digitálním světě děje? Používáte svůj smartphone příliš často? Když jste na schůzce máte telefon poblíž, aby vám něco neuniklo? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli kladně, pak je na čase, hovořit o „digitálním detoxu“.
Digitální detox: Je to vůbec nutné?
Patologické závislosti na smartphonu se odborně říká “Nomofobie”. Tento termín, původně vznikl pouze jako žert. Je zkratkou pro “No-Mobile-Phone-Phobia” a nyní se používá i v akademické sféře. Studie prokázaly, že 70 % mladých uživatelů smartphonů trpí střední nomofobií, více než 8% intenzivní nomofobií a pouze 20 % mírnou nomofobií. Tyto čísla však nejsou konečná. Koronavirus podpořil počet závislých na smartphonech.
Reklama
Průměrná doba strávená u obrazovky se zvýšila na 8 hodin denně během karanténního období. Proč vzniká tato závislost na moderních telefonech? Jedním z důvodů závislosti na smartphonech strach lidí ze samoty. Silný trend individualizace odstranil lidi z klasických sociálních kontaktů, jako je rodina, zájmové kroužky, kamarádi, setkávání se s přáteli u piva apod.
Smartphone slibuje, že nebudete sami. Každé oznámení a pípnutí telefonu vás uklidňuje, že si na vás někdo vzpomněl, že jste důležití. Ovšem pokud se budete spoléhat jen na sociální sítě a virtuální svět, paradoxně sami budete. Smartphone tedy kompenzuje něco, co lze identifikovat jako velmi zásadní problém moderní společnosti. Společenský život v digitálním světě není v žádném případě rovnocenný tomu klasickému, kdy se lidé setkávají osobně.
Jednoduše řečeno, “Digital Detoxing” popisuje detoxikaci organismu od všeho digitálního, a proto musí být aplikován stejně opatrně jako jakákoliv jiná terapie. Cílem by tedy nemělo být, že se během několika týdnů naprosto odstřihneme od moderních technologií. Jde spíše o to získat znovu kontrolu nad používáním smartphonu a veškerých dalších digitálních pomocníků. Scénáře, kdy se po telefonu natahujete v každé volné chvíli, nebo když se chystáte nastavit si budík a skončíte na Instagramu či jiné sociální síti, naznačují že telefon nepoužíváte zcela řízeně, ale telefon řídí vás. Malé kroky postupného odvykání, lze snadno a bez námahy integrovat do každodenního života.
Definujte si čas strávený na telefonu
Čas bez chytrého telefonu již dávno zmizel z mého života, a dokonce používám svůj chytrý telefon i v noci, kdy mi přehrává podcasty, abych zapomněl na starosti v práci a trochu se odreagoval. Jako obranu můžete telefon na nějakou dobu úplně vypnout, nebo zapnout letový režim a můžete nadále poslouchat třeba hudbu, nebo fotografovat.
Používejte detoxikační aplikace
Dobrou zprávou je že Google i Apple nabízejí jako součást svého operačního systému Android a iOS tzv. “nástroje digitální rovnováhy”. Jedná se ve své podstatě o vestavěnou systémovou aplikaci, která obsahuje podrobný graf, s časovými údaji obsahující informace, kolik času jste strávili u jednotlivých aplikací a je tu také možnost nastavení časových limitů pro jednotlivé aplikace.
Lépe jsou na tom aplikace jako třeba Cleverest. Ústředním motivem aplikace je avatar, který je o to víc šťastný čím méně telefon používáte. Další aplikace jako třeba Phoneless shromažďuje váš generovaný čas a informuje vaše přátele, jak si vedete. Je to však dvousečná zbraň. Vytváří společenský tlak, od kterého se vlastně snažíte osvobodit.
Retro nemusí být na škodu
Moderní smartphony jsou multimediální zařízení kombinující několik funkcí v jednom. Hodiny, budík, MP3 přehrávač, rádio a další. Je to velmi užitečné a praktické, ale základní funkce vždy zahrnují připojení k sociálním sítím a internetu. Řešením tedy může být přesunutí pozornosti zpět k těmto zařízením. Tímto způsobem také snížíte riziko reakce na oznámení třeba při poslouchání hudby.
Omezte používání sociálních sítí
Outsourcing vašich četných funkcí smartphonu je také způsob, jak se stát méně závislými na sociálních médiích. Koneckonců, aplikace v sociálních médiích jsou svým fungováním podobné jednorukému banditovi, ale místo peněz jsou o uznání, úspěchu a malých dopaminových kopancích, které nás přimějí býti závislými. Tažením dolů provedete aktualizaci na Facebooku a Instagramu a už jen to vám přinese pocit štěstí, že se něco děje.
Reklama
Závěrem bych rád zmínil, že digitální detoxikace není o úplném zákazu používání smartphonu, internetu, sociálních sítí apod. Spíše jde o rozpoznání závislosti na moderních technologiích. Není proto na škodu integrovat digitální detoxikaci do každodenního života. Odpoutat se od chytrého telefonu a soustředit pozornost na sebe a svůj vlastní život. Svět, který vnímáme prostřednictvím svého telefonu a prostřednictvím sociálních sítí, představuje velmi zkreslený odraz reality.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.