Další válka na obzoru? EU si došlápne na Apple! Google, Facebook, Apple a dalších 20 společností by se měly mít proti EU na pozoru

12. říjen 2020
1 min. čtení
0 videí
foto:  Apple
  • EU připravuje nová pravidla hry pro dominantní hráče na trhu
  • Maximální možnou sankcí je až nařízení rozpadu společnosti
  • Přidá se americká administrativa nebo hrozí další obchodní válka?

Že se nevyplatí být až moc úspěšný, na to nejspíš brzo přijde Apple. Je totiž jednou z mnoha značek, na které si hodlá posvítit v budoucnu EU kvůli jejímu dominantnímu postavení na trhu. Seznam to není vůbec malý, dohromady by se mělo jednat asi o 20 společností v úzkém hledáčku našeho ochránce trhu.

Reklama

List Financial Times informoval, že EU se hodlá zaměřit na velká hráče ze Silicon Valley jako je Facebook, Apple, Google a další, na které budou platit nová, daleko přísnější pravidla regulující společnosti mající dominantní postavení na trhu. Ta by měla spočívat v povinnostech sdílet svá data s konkurencí a daleko více informovat o tom, jak vůbec citlivá data získávají.

Seznam společností bude sestaven podle podílu na trhu, ziskovosti a počtu uživatelů, což znamená, že bezpochyby se bude jednat o Google i Facebook. Lépe řečeno, o platformy bez kterých je dnes podnikání v některých odvětvích téměř nemyslitelné. Příkladem budiž právě Google, jako vyhledávač, a jeho napojení na inzertní platformu Adsense.

Reklama

Financial Times

Financial Times “Celý záměr EU je vytvořit systém sankcí, kterých by se měly obávat i největší společnosti. Těm totiž již nezáleží na jakýchkoli současných pokutách a jsou schopny zaplatit prakticky jakoukoli částku, aniž by to mělo jakýkoli negativní dopad na jejich souč”

Celý záměr EU je vytvořit systém sankcí, kterých by se měly obávat i největší společnosti. Těm totiž již nezáleží na jakýchkoli současných pokutách a jsou schopny zaplatit prakticky jakoukoli částku, aniž by to mělo jakýkoli negativní dopad na jejich současné podnikání. Nejvyšší sankcí by pak mělo být nařízení rozpadu společnosti na více menších subjektů. Příkladem může být oddělit App Store od společnosti Apple tak, aby všechny subjekty působící na tomto obchodu s aplikacemi měli stejné podmínky. Na nefér přístup si stěžuje poměrně výrazně třeba Spotify, který ,narozdíl od Apple musíc, nemá právo po ukončení zkušebního období převést uživatele na platícího zákazníka, aniž by musel z celé transakce zaplatit 30% podíl Applu. Dalším příkladem je pak fakt, kdy společnosti jako Apple, Google atd sbírají data o populárních aplikacích, na základě kterých stavějí svoje vlastní platformy, aby právě úspěšným službám, jako Spotify, konkurovali.

Ačkoli EU momentálně zvolila v oblasti hospodářské soutěže tvrdší přístup než USA, už i tam v kongresu existuje antimonopolní zpráva, která popisuje monopolní postavení App Store na poli aplikací pro Apple iOS a obsahuje návrhy, jak vynutit rozpad této technologické společnosti. A samozřejmě na spolupráci USA s EU bude primárně záležet, protože bez takové spolupráce je případné vynucení rozpadu jen těžko myslitelné. Naopak v případě, že se americká administrativa rozhodne opačným způsobem než EU, hrozí teoreticky obchodní válka mezi EU a USA.

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.