Další prvenství. Posádka plavidla Endeavour dorazila bezpečně na ISS Všechno zařídil počítač

01.06.2020 12:00 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • Plavidlo Dragon Endeavour dopravilo stronauty Douga Hurleyho a Boba Behnkena na palubu Mezinárodní vesmírné stanice.
  • Vůbec poprvé tak vstoupili na palubu stanice lidé z komerčního plavidla.
  • SpaceX se tak opět zapisuje do učebnic dějepisu a čeká nás už poslední fáze testovacího letu - návrat na Zemi.

Jak už stálo v našem předchozím článku, vyslání lidské posádky na oběžnou dráhu byla jen polovina testu, kterou musí první let s posádkou na palubě plavidla SpaceX Crew Dragon podstoupit. Po 19 hodinách poletování na oběžné dráze přišel čas také na zakotvení u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kde astronauté pobudou pár dní.  

Celý průběh kotvení s komentářem můžete zhlédnout v přiloženém videu, avšak upozorňuji, že má téměř 4,5 hodiny, takže doporučuji spíše jen přeskakovat k zajímavějším částem, jako je třeba vstup posádky na ISS v čase 3:33:40. Celý procesor probíhal plně pod kontrolou palubního počítače, který sám navedl plavidlo Dragon Endeavour k ISS a ukotvil jej. Posádka žádným způsobem nemusela zasahovat, celý let ze Země až k ISS proběhl bez chyby zcela automaticky

SpaceX má tak na kontě další prvenství, jelikož se stalo první komerční společností, které dopravila lidi na palubu ISS. Jedná se tedy o další důležitý krůček na dlouhé cestě za revolucí vesmírného cestování. Už tak se SpaceX zapsalo do historie, ale nyní dokáže jako první a jediná společnost dostat lidskou posádku do vesmíru až na ISS levněji a rychleji než kdokoli jiný. A to vše z pohodlí vlastní americké pevniny bez pomoci Ruska a jejich programu Soyuz.  

Testovací let však stále není u svého konce. Oba astronauté se budou muset později také vrátit na Zemi na palubě Endeavouru. Teprve dosednutí plavidla zpět na pevninu a výstup astronautů bude korunním úspěchem Muskova SpaceX, které nehodlá usnout na vavřínech. Už na konec srpna je naplánován další let s posádkou, který má odstartovat v podstatě jistou formu taxi služby mezi ISS a Zemí. Posádka se bude střídat v pravidelných intervalech, kdy se pár lidí na stanici dopraví a jiní zase hned odletí.   


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.