Čmeláci s elektronickými batůžky mohou pomoci zemědělcům i sami sobě Zvířátka poráží drony

12.12.2018 15:30 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Už dlouho se snaží vědci přijít s miniaturními drony, které by mohli monitorovat stav plodin zemědělcům
  • Řešením mohou být zcela běžní čmeláci, kterým se hodí na záda jen speciální batůžek se senzory
  • Ten dokáže monitorovat vlhkost, teplotu a další údaje

Možná vás to překvapí ale vědci pracují již dlouho na miniaturních dronech. Tyto stroje velikosti hmyzu mají sloužit pro monitorování polí v zemědělství a posloužit mohou i během záchranných operacích, jelikož se protáhnou každou skulinkou. Největší problém u mini dronů je ovšem výdrž baterie, která musí napájet nejen senzory, ale také celý dron. Přeci jen do stroje o velikosti mouchy nenacpete 4000 mAh. 

S originálním řešením však nyní přišel tým z univerzity ve Washingtonu. Proč by nešlo využít pro monitorování plodin na polích tvorečků, kteří po něm už poletují? A tak vznikl miniaturní batůžek se senzory a baterií, který lze nasadit na čmeláky. Ti se budou prohánět po polích a sbírat různá data, díky nimž lze poté zjistit, zda náhodou úroda nehnije, jak je na tom vlhkost, teplota a podobně na různých částech pole. Tato data se dají porovnat s chováním šmeláků a lze tak snadno přijít na to, co se s polem děje a proč, když zvířata preferují jen určitou část. 


Pokud máte poté obavy o čmeláky, tak vás mohu uklidnit. Vše je navrženo za pomoci přírodovědců a expertů na slovo vzatých. Elektronika tedy žádné "vražedné" vlny nevydává a celý batůžek váží jen 102 miligramů. Dospělý čmelák přitom váží až šestkrát tolik a když je plně naložen pylem, dokáže unést třetinu vlastní hmotnosti. Není to sice to nejlehčím závaží na světě, ale do limitu únosnosti se vejde s přehledem. I tyto propočtu byly vytvořeny pochopitelně za pomoci přírodovědců.  

A proč vůbec padla volba na čmeláky? Původně se testovaly různé druhy hmyzu, ale čmelák dává největší smysl. Pohybuje se po polích celý den, je dostatečně velký, aby náklad unesl, a navíc se každý den vrací do stejného úlu. Právě až se čmeláci vrátí zpět mohou se baterie v senzorech bezdrátově nabít a je možné z nich stáhnout potřebná data. 

Pochopitelně jde zatím o prototyp, ale do zemědělství by se mohl podobný výtvor určitě dostat. Zájem je veliký, a navíc lze podobné batůžky použít také pro monitorování zdraví čmeláků a úlu. Výhody tedy získají obě strany. Čmeláci pomohou nám a my se o ně budeme moci lépe starat.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.