Najatí zpravodajští úředníci z Číny, kteří se přes různé zdroje v Americe snaží získat materiály o sporu s Huawei pro domácí vládu, to zní jako téma z hollywoodského filmu.
Bohužel je to ale momentálně každodenní chleba americké justice, která má na stole obvinění asi dvanácti lidí ze špionáže ve prospěch čínského technologického giganta.
Spojené státy se nakonec utvrzují v dřívějším nařčení Donalda Trumpa, že business s Číňany na poli technologií a telekomunikací je opravdové bezpečnostní riziko.
Dlouholetý boj mezi Spojenými státy americkými a Huawei má konečně první obžalované. Dva čínští zpravodajští úředníci Guochum He a Zheng Wang byli toto pondělí obviněni u Federálního soudu v Brooklynu ze získávání citlivých informací a soudní evidence odkazující na vyšetřování Ministerstva spravedlnosti USA (Justice od Department) proti čínské telekomunikační společnosti. Trestní oznámení uvádí, že oba tak jednali na příkaz vlády své rodné země. Ačkoliv americký správní orgán nezmiňuje přímo jméno Huawei, podle zpravodajských služeb CNN a The Wall Street Journal se opravdu týká celá akce i tohoto výrobce smartphonů. He s Wangem nejsou navíc jediní Číňané, kteří byli odhaleni ze špionáže ve prospěch technologického giganta. Dohromady v daném případu bylo obviněno asi dvanáct lidí, kteří se v jednotlivých etapách snažili dokonce naverbovat americké univerzitní profesory nebo zaměstnance orgánů činných v trestním řízení k tomu, aby jim potřebné informace zprostředkovali.
Ze spisu vyplývá, že oba muži navázali kontakt s jedním úředníkem, kterého se následně pokoušeli přesvědčit k získávání tajných materiálů z probíhajícího soudního procesu proti Huawei. Ten se ale nakonec ukázal jako agent FBI. Jiného člověka naopak tito špioni podpláceli zasíláním tisíců dolarů v hotovosti a drahými šperky. Jednou dokonce poté, co jim daný člověk předal falešný dokument týkající se dané telekomunikační společnosti, zaslali mu za něj obratem zhruba 41 tisíc dolarů v Bitcoinech. Generální prokurátor Merrick Garland na konto tohoto obvinění řekl: "Jedná se o nehorázný pokus dvou zpravodajských úředníků ČLR ochránit technologickou společnost se sídlem v Číně před zodpovědností a o zjevnou snahu podkopat integritu našeho soudního systému."
Američané se těmito událostmi znovu utvrdili v tom, že se cizím firmám z odvětví telekomunikací a technologií nedá věřit.Natož pokud tyto firmy mají sídlo v komunistické Číně a napojení na vládu. Je také velmi zajímavé, že daná obžaloba byla podána v době, kdy se blíží historicky první setkání obou prezidentů Xi a Bidena, které má proběhnout na asijském kontinentu. A nezapomínejme na to, že aktuálně navíc stále probíhá hlasování Federální komise o další vlně zákazů prodeje výrobků jak od Huawei, tak i ZTE a jiných čínských výrobců. Peking zatím pochopitelně mlčí a možná přemýšlí o tom, kde tamější soudruzi při plánování špionáže udělali chybu.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.