Čína oznámila svůj další úder v obchodní válce s USA v podobě nového seznamu, jenž schvaluje vladním společnostem dostupný hardware a software.
Nově se nesmí kupovat pro vládní využití nové vybavení s čipsety Intel či AMD, přičemž je v plánu zbavit se postupně také závislosti na Windows a službách Microsoftu.
Obchodní válka mezi USA a Čínou nemá konce. Nedávno jsme se dozvěděli, že Spojené státy stále vyšetřují SMIC a Huawei ohledně výroby jejich nových procesorů Kirin a hrozbou jsou další sankce a zákazy. Čína však už není potichu. Loni jsme viděli zavedení zákazu iPhonů pro vládní pracovníky a nyní se objevuje podobný zákaz také pro počítače, jen je možná ještě přísnější.
Čína oficiálně zakázala vládní využití jakýchkoli čipů Intel či AMD. Současné osobní počítače a servery využívající tyto komponenty mohou zůstat prozatím v provozu, ale nové vybavení se odteď už kupovat nesmí. Mohou se nakupovat čipsety pouze ze speciálního “Bezpečného a spolehlivého” seznamu dodavatelů. Na tomto seznamu přitom nejsou ale jen výrobci hardwaru, změny se týkají z dlouhodobého hlediska také softwaru.
Postupně má čínská vláda v plánu zbavit se také závislosti na Windows a službách Microsoftu. To ovšem pochopitelně zabere mnohem více času. Software pro servery možná ještě nebude zas takový oříšek, ale udělat vlastní náhradu za Windows z upravené verze Linux nebude případně zas tak snadné a rychlé, aby se zachovaly všechny potřebné funkce. V každém případě má přesně to v současnosti Čína v plánu.
Zatím se bude měnit jen hardware a Windows zůstanou. Tomu tak bude alespoň do roku 2027, kdy vyprší platnost nyní sestaveného seznamu dodavatelů. V roce 2027 se poté seznam buď opět jen obnoví nebo se upraví a něco se přidá či ubere. V každém případě je otázkou, na jaký hardware bude chtít Čína sázet. Vlastní čipsety pro počítače třeba od Huawei nejsou zatím na dostatečné úrovni pro tak široké nasazení, takže teoreticky přichází v úvahu ARM alternativy Qualcommu nebo MediaTeku. Avšak i Qualcomm je americkou společností. Čína má zkrátka odvážný plán a bude zajímavé sledovat, jak si bude počínat.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.