Čína se zapisuje do historie! Jako první přistála na odvrácené straně Měsíce Rover začne již brzy prozkoumávat nepoznanou část našeho souseda

03.01.2019 13:00 / od Michal Šrajer
/Photos/HONOR_8X_3.jpg
  • V rámci mise Chang´e-4 přistála dnes čínská sonda na odvrácené části Měsíce
  • Zde doposud nikdo nedokázal přistát, jelikož je navigace komunikace s technikou velice obtížná
  • Rovery začne již brzy prozkoumávat jeden z nejstarších kráterů Měsíce

Předchozí plány Číny na dobývání vesmíru možná nebylo jen bezduché chlubení. Dnes se totiž Čína zapsala do historie, jelikož jako první země na světě dostala hladce svou sondu a rover na odvrácenou stranu Měsíce. Rover startoval s raketou z povrch naší planety již začátkem prosince, ale až dnes přistál velice lehce v kráteru na straně Měsíce, které je vždy otočena od Země.  

Toto přistání je pouze malou součástí mise Chang´e-4, jejímž cílem je prozkoumávat povrch Měsíce a dovézt jeho kusy zpět do Číny. Důvodem proč doteď nikdo nevyslal sondu na odvrácenou stranu Měsíce je přitom fakt, že vzhledem ke vzdálenosti je velice těžké udržet komunikaci s veškerou technikou. Jelikož se musí přistát na druhé straně Měsíce, neexistuje přímá linka pro spojení s vesmírným plavidlem a roverem. Proto musela Čína nedávno vyslat na oběžnou dráhu Měsíce ještě speciální satelit, pomocí kterého může s roverem komunikovat. 

Svět může zároveň Číně závidět, jelikož zrovna kráter Aitken na Jižním pólu, chtějí vědci po celém světě zkoumat již dlouho. Jedná se totiž o jeden z nejstarších kráterů Měsíce a vznikl kdysi srážku s cizím obřím vesmírným tělesem. Chang e-4 tak může nyní odhalit mnoho tajemství nejen ohledně historie Měsíce, ale také ohledně historie našeho solárního systému. 
Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.