Chystaná funke Pixelu 4 by už brzy mohla zachraňovat životy Takové inovace vítáme

28.08.2019 09:00 / od Michal Šrajer
Huawei Watch GT 2
  • S novým Androidem zřejmě dorazí také revoluční funkce do telefonů, která může v případě nouze zachránit lidské životy.
  • Funkce má mít za úkol automaticky detekovat autonehodu a přivolat ihned pomoc.

Do Androidu a operačních systémů celkově přicházejí s každou velkou aktualizací velice zajímavé funkce. Pro někoho je hlavní novinkou Tmavý režim, pro někoho změna grafické designu notifikační lišty, pro jiného změna fungování aplikací v pozadí a rozšíření možností oprávnění. Jen málokdy se ale přidá funkce, která vám může doslova zachránit život. Teoreticky lepší zabezpečení chrání váš život před zloději a přidání EKG to hodinek do Apple Watch může zase pomoci monitorovat vaše zdraví, ale údajně chystaná funkce Pixelu 4 má mnohem přímější cíl.

Podle dostupných informací z kódu bety Androidu 10 mají mít Pixely 4 novou aplikaci jménem "Safety Hub". Zde se má najít řada bezpečnostních funkcí včetně novinky v podobně automatické detekce autonehody. Ano, čtete správně. Nové telefony od Googlu by měly rozpoznat, zda jste se připletli do autonehody a automaticky zavolat o pomoc. Telefon by odeslal informace o vás a samozřejmě polohu nehody.

Safety Hub by měl být podle všeho exkluzivně jen v Pixelech, ale dobře víme, že občas se i ty původně exkluzivní funkce dostanou postupně také na další telefony s čistým Androidem. Co je však důležitější, taktová funkce by mohla skutečně teoreticky zachránit životy a pokud by si jí nechal Google jen pro sebe, nezískal by u lidí moc velké ovace. V případě nehody je přeci jen vše otázkou času a každá sekunda rozhoduje. Pokud by však váš mobil automaticky zavolal pomoc ihned v okamžiku nárazu, šance na případné přežití se dramaticky zvyšují.

Samozřejmě jsou tu však zatím vcelku důležité otázky. Jak přesně pozná telefon, že se vyskytl v nehodě? Akcelometr nebude vhodným ukazatelem, jelikož prudké zabrzdění by mohlo hned odeslat signál o pomoc. Bude se zde tedy využívat více senzorů a internet zároveň pro určení polohy? Budu muset telefon uvést vždy do nějakého “režimu jízdy”, nebo to bude skutečně automatické? Bude muset být telefon propojen s chytrým systémem auta? To potom funkce pro nespočet lidí bez auta s chytrým systémem nebude fungovat. A je možné, že bude hrát nějakou roli radar Soli, který poslouží pro bezdotyková gesta?

Určitě má nyní každý z vás podobné otázky a osobně se nemohu dočkat, až nám Google vysvětlí, jak tato funkce přesně funguje, jelikož by měla být taková funkce velice komplexní. Pokud se jí tedy vůbec dočkáme. Snad nepůjde vážně jen o nějaké měření akcelerometrem. Nakonec dává smysl, že by chtěl Google nějaké spolehlivější a přesnější řešení detekce nehody. Už dlouho totiž pracuje společnost na autonomních vozidlech společně s Polestar a některá autonomní vozidla se už ukazovala na různých akcích, kde se v nich lidé projížděli.

Google tedy podle mě rozhodně na nějaké funkci automatické detekce nehody a zavolání o pomoc pracuje. Byla by to neocenitelná bezpečnostní vlastnost jejich vozidel. A když už je Google u toho, proč se nepokusit udělat něco podobného i pro jejich telefony. Funkce bude moci pomáhat i v ostatních autech (auto od Googlu bude až za dlouho), Google získá zase jednou dobré jméno (což potřebuje) a zákazníci mají o důvod víc, proč pořídit Pixel. Samé výhody.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.