Chcete vědět, jak se testuje rozpoznávání obličeje? Pak se připravte na noční můry Japonské masky pomáhají zabezpečit vaše telefony

21.11.2018 13:30 / od Michal Šrajer
/Photos/oneplus7_colors.jpg/Photos/oneplus7_colors_small.jpg
  • Japonská společnost REAL-f Co. pomáhá ve vývoji zabezpečení obličejem svými ultra realistickými maskami
  • Tyto masky z pryskyřice a plastu jsou tak detailní, že lze v očích vidět žilky a pleť má různé nedokonalosti
  • Masky využívá pro vývoj nových technologií i některé velké japonské automobilky či Apple

Zabezpečení obličejem se stalo velice rychle jedním z hlavních typů biometrického zabezpečení. Téměř každý výrobce smartphonů nabízí svou verzi a na skenery obličeje narazíme i v noteboocích a na řadě dalších míst. Tento typ zabezpečení se ovšem musí jako každá technologie také řádně testovat, aby byla skutečně zaručena určitá míra bezpečnosti. K testování však podle všeho neslouží jen lidé, ale i děsivě realistické masky

Tento přístup dává přitom největší smysl. Může proběhnout tisícovka testů hned za sebou a nikdo u toho nemusí být. Navíc lze udělat dva jen lehce odlišné obličeje, čímž se otestuje přesnost odemykání třeba u sourozenců, aby si telefon nepletl dvě podobné osoby. Zkrátka je spousta výhod, ale to nemění nic na tom, že vypadají masky jako z nějakého hororu. 

Jedním z největších výrobců těchto masek je pak společnost REAL-f Co. sídlící v japonském městě Otsu. Každá maska je vyrobena z plastu a pryskyřice, přičemž její cena činí v přepočtu 60,5 tisíce korun. Za takto detailní technologii se holt platí. Masky totiž vyobrazují dokonce i žilky v očích či vrásky a delší nedokonalosti pleti. Zakladatel společnosti Osamu Kitagawa strávil prý celé dva roky pouze vývojem způsobu, jak přenést všechna data z vysoce kvalitních fotografií obličejů do 3D modelů.  

V současnosti dostává REAL-f Co. zhruba sto objednávek ročně a mezi jejich klienty patří třeba i velké japonské automobilky. Co by dělalo rozpoznání obličeje u aut? Inu, automobilkám prý nejde ani tak moc o zabezpečení, kdy by třeba auto nenastartovalo, dokud by nerozpoznalo váš obličej. Kdepak, automobilky chtějí rozpoznat na vašem obličeji, když usínáte, aby mohlo vozidlo reagovat a probudit vás. Podobné umělé obličeje mají prý časem pomoci také robotům vypadat lidštěji a mimochodem využíval stejné masky během vývoje Face ID také Apple. Kdo by to byl řekl, že tyto děsivé výtvory pomáhají dnes utvářet svět mobilních a zabezpečovacích technologií. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.