Sony ukázalo konečně alespoň ovladač pro svůj PlayStation 5.
Krom nové větší konstrukce disponuje DualSense haptickou odezvou, upravitelným odporem u triggerů či soustavou mikrofonů.
Přidalo se také USB-C, lepší zvuk z ovladače, zvětšily si zadní tlačítka, stejně dotaková plocha a tak dále.
Sony začíná konečně poodhalovat svůj dlouho očekávaný PlayStation 5. Zatím stále nevíme, jak bude vypadat samotná konzole, avšak včera jsme dostali dost možná to mnohem důležitější - ovladač. Ten nese tentokrát jméno DualSense, nikoliv DualShock 5, což může samo osobě naznačit, že nás čekají velké změny. Už na první pohled je ovladač oblejší a větší. Připomíná mi ovladače od Naconu, Pro ovladač pro Nintendo Switch a samozřejmě také Xboxový ovladač.
To podle mě není ale vůbec špatně. DualSense stále vypadá na první pohled jako produkt PlayStationu a Sony, jen je mnohem modernější a podle mě bude i daleko pohodlnější. Byť vlastním PlayStation tak ovladače třetích stran pro PS4 mi vždy vyhovovaly mnohem více. A tohle je přesně to samé. Mimochodem se mi i kombinace převážně bílé s trochou černé velice líbí. DualSence vypadá trochu jako Stormtrooper ze Star Wars, nicméně určitě bude i čistě černá a další barevné varianty. Dvoubarevné provedení k tomu přímo vybízí. K zamyšlení ovšem vybízí, zda bude i PS5 v základu bílá, když máme takový ovladač.
Reklama
Reklama
Opusťme však vzhled a pojďme na nové funkce, je jich totiž dost. Předně, jak už jméno napovídá, se Sony zaměřilo na pocity, které dostanete během hraní skrz nový ovladač. K tomu poslouží zcela nová haptická odezva namísto tradičních vibrací. Ovladač by měl umět simulovat různé typy vjemů, takže dostanete jiný pocit, když v závodní hře projíždíte blátem, když ve střílečce kolem vás vybuchují bomby nebo když napínáte luk v pokračování Horizon.
S navozením různých pocitů a zážitku souvisejí také přepracované L2/R2 triggery, jejichž tuhost si může hrát upravovat v průběhu hraní dle potřeby. Skvěle se tato funkce prezentuje u závodních her, kdy by měl každý typ vozidla jinou tuhost “zmáčknutí plynu”. Závodní auto by mělo citlivější trigger než velké SUV. Co potom vítám já, je soustava mikrofonů, díky kterým už nebudou potřeba pořád sluchátka. Nejde mi přitom o komunikaci ve hrách, ale spíše o ovládání systému. Akorát včera jsem chtěl použít pro vyhledávání v YouTube aplikaci hlasové diktování, ale bez sluchátek to holt nešlo. Teď bude ovládání mnohem pohodlnější.
Pochopitelně však stále zůstává také dotyková plocha, která je nyní větší či reproduktor, jenž se chlubí novou technologií Tempest 3D AudioTech pro lepší zvukový výstup. Dále tlačítka L1/R1 se zvětšila (díky bohu), páčky mají výrazné protiskluzové drážkování, tlačítko Share nahrazuje nové tlačítko Create, jehož nové funkce Sony přiblíží v následujících měsících a na závěr, jsme v roce 2020, takže má ovladač vzadu USB-C pro nabíjení. Nevím jak vy, hardcore fanoušci budou asi prskat, že už nevypadá ovladač tradičně, ale mně se změny velice líbí a nemůžu se dočkat, až si jej vyzkouším.
No tak mě DualSense mile překvapil, jen doufám že se nebude držet až moc podobně jako aktuální xboxový ovladač. DualShock 4 mi vyhovuje délkou držadel, u tohohle se toho lehce bojím. Každopádně mě lehce zarazilo, že chybí na zadní straně světlo jak u DS4. Na druhou stranu jsem ho nikdy nevyužil, ale třeba ve VR to bylo celkem dobře použitelné, možná bude ovladač disponovat nějakým gyroskopem(?) pro pohyb v prostoru.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.