Čekají nás velké změny. Sony ukázalo nový ovladač DualSense pro PlayStation 5 Byl čas na změnu

08.04.2020 10:30 / od Michal Šrajer
Xiaomi Mi 9
 • Sony ukázalo konečně alespoň ovladač pro svůj PlayStation 5.
 • Krom nové větší konstrukce disponuje DualSense haptickou odezvou, upravitelným odporem u triggerů či soustavou mikrofonů.
 • Přidalo se také USB-C, lepší zvuk z ovladače, zvětšily si zadní tlačítka, stejně dotaková plocha a tak dále.

Sony začíná konečně poodhalovat svůj dlouho očekávaný PlayStation 5. Zatím stále nevíme, jak bude vypadat samotná konzole, avšak včera jsme dostali dost možná to mnohem důležitější - ovladač. Ten nese tentokrát jméno DualSense, nikoliv DualShock 5, což může samo osobě naznačit, že nás čekají velké změny. Už na první pohled je ovladač oblejší a větší. Připomíná mi ovladače od Naconu, Pro ovladač pro Nintendo Switch a samozřejmě také Xboxový ovladač. 

To podle mě není ale vůbec špatně. DualSense stále vypadá na první pohled jako produkt PlayStationu a Sony, jen je mnohem modernější a podle mě bude i daleko pohodlnější. Byť vlastním PlayStation tak ovladače třetích stran pro PS4 mi vždy vyhovovaly mnohem více. A tohle je přesně to samé. Mimochodem se mi i kombinace převážně bílé s trochou černé velice líbí. DualSence vypadá trochu jako Stormtrooper ze Star Wars, nicméně určitě bude i čistě černá a další barevné varianty. Dvoubarevné provedení k tomu přímo vybízí. K zamyšlení ovšem vybízí, zda bude i PS5 v základu bílá, když máme takový ovladač. 


Opusťme však vzhled a pojďme na nové funkce, je jich totiž dost. Předně, jak už jméno napovídá, se Sony zaměřilo na pocity, které dostanete během hraní skrz nový ovladač. K tomu poslouží zcela nová haptická odezva namísto tradičních vibrací. Ovladač by měl umět simulovat různé typy vjemů, takže dostanete jiný pocit, když v závodní hře projíždíte blátem, když ve střílečce kolem vás vybuchují bomby nebo když napínáte luk v pokračování Horizon. 

S navozením různých pocitů a zážitku souvisejí také přepracované L2/R2 triggery, jejichž tuhost si může hrát upravovat v průběhu hraní dle potřeby. Skvěle se tato funkce prezentuje u závodních her, kdy by měl každý typ vozidla jinou tuhost “zmáčknutí plynu”. Závodní auto by mělo citlivější trigger než velké SUV. Co potom vítám já, je soustava mikrofonů, díky kterým už nebudou potřeba pořád sluchátka. Nejde mi přitom o komunikaci ve hrách, ale spíše o ovládání systému. Akorát včera jsem chtěl použít pro vyhledávání v YouTube aplikaci hlasové diktování, ale bez sluchátek to holt nešlo. Teď bude ovládání mnohem pohodlnější. 

Pochopitelně však stále zůstává také dotyková plocha, která je nyní větší či reproduktor, jenž se chlubí novou technologií Tempest 3D AudioTech pro lepší zvukový výstup. Dále tlačítka L1/R1 se zvětšila (díky bohu), páčky mají výrazné protiskluzové drážkování, tlačítko Share nahrazuje nové tlačítko Create, jehož nové funkce Sony přiblíží v následujících měsících a na závěr, jsme v roce 2020, takže má ovladač vzadu USB-C pro nabíjení. Nevím jak vy, hardcore fanoušci budou asi prskat, že už nevypadá ovladač tradičně, ale mně se změny velice líbí a nemůžu se dočkat, až si jej vyzkouším. Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • Jay Jiří Ptáčník-8. duben 2020

  Michale, koupíš si PS5?

  Odpovědět 
 • Snake-8. duben 2020

  No tak mě DualSense mile překvapil, jen doufám že se nebude držet až moc podobně jako aktuální xboxový ovladač. DualShock 4 mi vyhovuje délkou držadel, u tohohle se toho lehce bojím. Každopádně mě lehce zarazilo, že chybí na zadní straně světlo jak u DS4. Na druhou stranu jsem ho nikdy nevyužil, ale třeba ve VR to bylo celkem dobře použitelné, možná bude ovladač disponovat nějakým gyroskopem(?) pro pohyb v prostoru.

  Odpovědět 
 • jindrichada-8. duben 2020

  Pravda, místo modrého podsvícení červené, na dotikovou plochu přidat nápis StarWars a dražší StarWars edice je na světě.

  Odpovědět 
  • Michal Šrajer (hlavní redaktor)>jindrichada-8. duben 2020

   @jindrichada I'm in!

   Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.