Bude Kirin 1020 skutečně nejvýkonnějším procesorem roku 2020? Ano, ale ne na dlouho Tak to bývá s procesory Kirin už roky

16.12.2019 06:00 / od Michal Šrajer
Xiaomi Redmi Note 8 Pro
  • Huawei příští rok přeskočí jádra Cortex-A77 a přejde rovnou na procesor s jádry Cortex-A78.
  • Tím pádem bude údajně chystaný Kirin 1020 nejvýkonnějším mobilním procesorem.
  • Tedy alespoň na pár týdnů či měsíců, než přijde Apple A14 a hlavně Snapdragon 875 založený na stejné technologii.

Stejně jako o nových generacích zařízeních se začínají vždy hned po vydání velice rychle objevovat spekulace o jednotlivých technologiích. Ať už jde o chystané fotoaparáty, displeje, čtečky otisků nebo procesory. Právě toho posledního se týkají nedávné zprávy, ve kterých figuruje Kirin od Huawei. Společnost měla ještě nedávno nejasnou budoucnost ohledně mobilních procesorů kvůli americkému banu, avšak ARM, výrobce potřebných technologií pro čipy, nakonec s čínským výrobcem obchodovat může

Tím pádem vývoji nástupce stále čerstvého Kirinu 990 nic nebrání. Vůbec poprvé se dozvídáme, že jméno procesoru má být nečekaně Kirin 1020 a ne Kirin 1000. Huawei tedy patrně přeskočí pár generací, ale nemění kompletně jmenování. Kódové označení zní přitom Baltimore, což je lehce ironické vzhledem k současné situaci, jelikož jde o americké město.  

V každém případě půjde o velké vylepšení oproti stávající generaci, jak se dalo očekávat. Prozatím se spekuluje o 50% nárůstu rychlosti, což by byl obrovský skok. Vzhledem k historii procesorů Kirin však při nejlepším lehce překoná na podzim příštího roku již starší Snapdragon 865. Ostatně Kirin 980 překonával lehce Snapdragon 845 a letos překonává Kirin 990 jen těsně starší Snapdragon 855/855 Plus. Je možné, že příští rok bude mít Huawei náskok větší, ale vzhledem k historii to není pravděpodobné.

Díky čemu máme pak dostat tak velký nárůst výkonu? Inu, letos bylo vylepšení hlavně v zapojení 5G, avšak příští rok dojde opět k vylepšení výrobního procesu na 5nm a zapojit se mají rovněž nově navržená jádra Cortex-A78 od již zmiňovaného ARMu. Údajně má být Kirin 1020 v době představení jediným procesorem využívající tato nová jádra a přeskočí tak architekturu Cortex-A77, na kterou spoléhá nedávno oznámený Snapdragon 865.

Huawei ovšem vždy přichází s novým typem procesoru jako první, takže to se dalo čekat. Kirin 1020 se představí zaručeně nejdříve v září 2020 společně s Mate 40 Pro, což znamená jediné. Apple pár týdnu na to představí vlastní verzi procesoru, které jsou vždy nejsilnější na trhu a Snapdragon 875 založený na stejné technologii se představí patrně tři měsíce poté. A určitě bude výkonnější, jak už bývá zvykem. 

Byť bude tedy skok veliký, nepůjde o převratnou věc a konkurence Huawei jako každý rok rychle dožene a pravděpodobně i předběhne. Vylepšení je to však určitě vítané, pokrok je pro zákazníky vždy skvělá věc, ale co na tom sejde, jestli nebude mít společnost stále přístup ke Google službám, bez kterých si na západě už moc neškrtne. Nemluvě o faktu, že se pomalu obrací proti společnosti i doposud patriotická Čína. Přeci jen absence Google služeb už jednou velice silně přispěla k pádu Windows Phone/Mobile a v dnešní době bude efekt nepochybně ještě silnější. Snad se však Huawei ze svých potíží vyhrabe. Byla by škoda přijít definitivně o jednoho z nejlepších a nejagresivnějších výrobců současnosti


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.