Co si budeme povídat, ten letošní rok nebyl úplně nejlepší. Ani ty telefony nebyly často extra super jako loni a celý trh je tak trochu chaos. Ale to mi nezabrání, abych i v roce 2020 nenašel ty "nej". Vítejte u druhého ročníku, naprosto bezvýznamného udílení cen Techareny. Dozvíte se, které telefony byly podle mě za letošní rok nejlepší, nejzajímavější a... možná i nejhorší.
Budget telefon roku
Stejně jako loni začnu tím nejlepším cenově dostupným telefonem a stejně jako loni nejprve tuto kategorii a ostatně i ty další vysvětlím. Začnu tím, že nejlepší budget telefon nemusí být nutně také ten nejlevnější. Jen musí být za cenu, na kterou dosáhne prakticky každý a vy dostane za své peníze opravdu úžasnou výbavu.
Zároveň zde bude globálně platit, že ty nejlepší telefony by neměly být nejlepší jen poté, co po půl roce na trhu klesne cena nebo jsou pořád v masivních akcích. Ty nejlepší stroje jsou v dané kategorii, bez ohledu na akce a i za plnou cenu se musí dát jednoznačně doporučit. Zkrátka ani ti, kteří si je koupili hned po vydání, nemohli udělat chybu.
Proto nedám cenu budget krále třeba Poco F2 Pro, které bylo na našem trhu za 13 až 15 tisíc korun. To není nyní koncem roku moc, ale v poslední době jsme si zvykli na měsíční akce, kdy telefon pořídíte za 10 tisíc. Za takovou cenu je to neuvěřitelný telefon, ale to bych tu potom mohl rovnou rozdávat ceny rok starým vlajkám, co dnes seženete za polovinu nebo se prostě jen řídit podle slev, které můžou zítra zmizet. Musíme mít nějaká pravidla, takže se vždy během rozhodování řídím původní doporučenou cenou bez akcí, cashbacků a podobně.
Tolik k dlouhému okecávání, proč budget telefon roku není rychle se doprodávající Realme 6s za úžasnou cenu. Ani Pixel 4a, který bohužel není oficiálně na českém trhu a za 12 tisíc od některých prodejců je to okrádačka, ani to Poco. I když Poco to vlastně je, ale ne to nejdražší. Ano, nebudete určitě překvapení, ale Poco X3 NFC jednoznačně ovládlo střední třídu a nabízí toho opravdu hodně za velice přívětivou cenu.
Skvělý hardware, hezký 120Hz displej, stereo reproduktory, velice schopné fotoaparáty, velká baterie, rychlé nabíjení... Prostě Poco nic nepokazilo. Až možná na ten předinstalovaný balast, ale to už zabíhám do detailů. Zkrátka stejně jako loni s modelem Mi 9T si tuto cenu odnáší opět Xiaomi. Pokud hledáte prvotřídní telefon za nízkou cenu, tak by mělo být Poco X3 NFC na vašem seznamu na první místě.
Prcek roku
Tato cena nemůže připadnout nikomu jinému než... Pixelu 4a. Kdyby byl oficiálně na českém trhu a nestál u některých prodejců nesmyslných 12 tisíc korun. Takže to beru zpět a podle pravidel se prckem roku stává iPhone 12 mini. Telefon, který má na dnešní poměry extrémně malé tělo, ale výbavu, která nedělá kompromisy. V těle iPhonu 7 dostanete všechny vymoženosti a specifikace jako v iPhonu 12 a to si zaslouží pochvalu. Je to ultimátní malý telefon. Jen se musíte smířit s jednodenní výdrží baterie, ale za ty rozměry a pohodlí to bude podle mě pro spoustu lidí fér obchod.
Stejně jako u předchozí kategorie není ani zde pochyb, kdo je vítězem. Stejně jako loni patří tato kategorie ASUSu a jeho třetí generaci ROG Phonu. Nic není tak nebušeného, tak vymazleného a napěchovaného funkcemi. Tohle je telefon pro ty, kteří chtějí perfektní výkon a pro ty největší mobilní hráče. Obzvláště, pokud k telefonu dokoupíte nějaké příslušenství, tak proti vám nebude mít nikdo šanci. Pravda, ROG to má snadné, když na našem trhu neexistuje konkurence a celkově ve světě žádný herní telefon úplně nemá na kvalitu ROG Phone 3, ale co.
Letos chci poprvé ocenit také ohebné telefony, jelikož ty budou postupně stále důležitější a nechci pak být poslední, kdo se jim bude věnovat. Opět musím uznat, že konkurence tu zatím moc není. Samsung, Motorola, starší Huawei Mate XS nebo Royole? Většina z vás by asi dala tuto cenu Galaxy Z Fold 2. Není se čemu divit, je to nejlépe vybavený ohebný telefon široko daleko a je to zároveň již druhá generace.
Osobně mě to však táhne spíše k večkovému Galaxy Z Flip. S odstupem času na tenhle telefon nesmírně rád vzpomínám, nebyl tak drahý a když bych měl říct, na jakou další generaci ohebného telefonu se těším víc. Tak bych řekl na nový Flip, a ne Fold se stylusem navíc. Objektivně musím ale i já uznat, že nejlepší ohebný telefon roku je Galaxy Z Fold 2. Jen jsem chtěl ten Flip zmínit.
Tohle byla mnohem těžší kategorie, než jsem čekal, protože neberu ohled na cenu, parametry a podobně, zkrátka hledím jen na design. Ono totiž podle mě moc vážně krásných telefonů letos nevyšlo. Jsou tu Oppo Find X2 Pro a Huawei Mate 40 Pro v kožených variantách, ale to je až moc jednoduchá volba. Hoďte na mobil kožená záda a přiznávám, automaticky se mi líbí. A až příliš silné jsou vřelé vzpomínky na konstrukci LG G4. Proto nevyhraje ani OnePlus Concept One, nad kterým dodnes slintám. Ale to není ani skutečný telefon, je to jen koncept. Raději bych tedy zmínil Galaxy Note 20 Ultra v té měděné barvě, která si mi vážně hodně líbí.
Pak jsem si vzpomněl na LG Velvet. To je neskutečně elegantní kousek a vypadá skvěle nejen v bílé, ale také těch živějších na LG odvážných barvách. Jinými slovy jsem nad touhle cenou strávil mnohem více času, než bych měl, ale nakonec jsem se rozhodl. Kdybych měl dát cenu za nejluxusněji vypadající telefon, tak to bude Note 20 Ultra. Ale celkově nejkrásnější je podlemě Velvet. Je prostě trochu jiný a ty symetrické tvary, kapkové zapuštěné fotoaparáty na zádech i ten malý výřez mi k tomuhle telefonu sedí a nedovedl bych si ho představit s průstřelem.
Opět musím upozornit, že nebudu hodnotit telefon jako takový, hardware nebo poměr cena/výbava. Koukám jen na fotoaparáty a nejraději jsem letos fotil s Galaxy Note 20 Ultra a Mate 40 Pro. Jenom s jedním pro mě bylo testování také zábava a doslova jsem si užíval experimentování s focením i natáčením. Nejlepší fotomobil roku je za mě Huawei Mate 40 Pro. Nemá sice nejširší širokoúhlý foťák a video podle mě není také úplně nejhezčí. Avšak ty funkce a univerzálnost si mě získaly. A navíc má být fotografování taky ta zábava a když můžete mít zábavu a nesmírně vysokou kvalitu výstupů, tak je jeho vítězství jasné.
A když už jsme u té zábavy. Tohle je také nová kategorie, kterou jsem přidal jenom kvůli tomu, abych ocenil telefony, které jsou úmyslně nějak jiné. Nemusejí mít nutně ambice být nejlepší, ale jejich používání mě prostě bavilo. I zde by byl Mate 40 Pro díky foťákům, ZenFone 7 Pro díky výklopnému mechanismu, Xperia 5 II se svým protáhlým poměrem displeje, Poco F2 Pro s nejlepším makro foťákem na trhu, který mě nutil experimentovat nebo iPhone 12 mini, protože používat tak miniaturní telefon byla skvělá pauza od těch obřích placek.
Vítěz může být ale jen jeden a tím je za mě LG Wing. Nejvíc zbytečný, drahý, ale neskutečně cool telefon roku. Telefon, který by jen neznalec označil za špatný přístroj nebo fail. LG moc dobře vědělo, do čeho jde. Bylo jasné, že moc kusů se neprodá a bylo jasné, že to není běžný telefon cílený pro každého. Je to střelený koncept. Tím pádem to ani nemůže být fail, protože to, čeho LG chtělo s Wingem docílit vesměs dosáhlo. Prostě chci takto před LG jen smeknout a podpořit zmíněné telefony a výrobce za chuť experimentovat a vůli odtrhnout se trochu od davu.
Ať jsem přemýšlel sebevíc, tak na nějaký jeden konkrétní telefon, který by mě vážně hodně překvapil jsem si nevzpomněl. Proto udělím tuto cenu obecně Realme. Pokaždé, když si vyzkouším jejich nový telefon, tak mě překvapí jak rychle se tenhle výrobce posunuje a zlepšuje. Překvapuje mě, jak skvělé mohou být procesory MediaTek, když si dá někdo práci s optimalizací.
I když tu žádné Realme nic nevyhrálo, tak minimálně v budget segmentu bylo hodně blízko zlatým pozicím. Což je na první rok na trhu hodně dobrá práce. Zkrátka jde cítit, jak se jen v průběhu roku 2020 telefony tohoto výrobce výrazně zlepšily a nemůžu se dočkat s čím přijde příští rok. Tohle je značka, kterou budu velmi bedlivě sledovat.
Reklama
Zklamání roku
A když máme za sebou překvapení, tak je na řadě samozřejmě i zklamání. Původně jsem chtěl dát tuto cenu globálně prostě vlajkovému trhu, byť to není moc reálné. Letos to zkrátka stálo za prd, buďme upřímní. Většina telefonů byla předražená, měla problémy, moc se od minulého roku nezměnily atd. Proto byl také výběr do této kategorie peklo, ale k tomu až později.
Nakonec jsem si ale vzpomněl na Pixel 5, který zkrátka nesplnil má očekávání a to si ho ani nemusím vyzkoušet. Stačí mi zkušenosti ostatních. Nudný design, foťáky stále zaseknuté v čase, takže je ostatní minimálně dohnali a v některých oblastech i předehnali. Hardware nic moc, unikátní funkce se úplně vytratily, aby byl telefon ještě nudnější. Nevěřím, že to říkám, ale čekal jsem od Googlu víc.... Ale vlastně jsem zapomněl na Nokii 9.3... kašlete na vše, co jsem teď řekl. To je zklamání a vtip roku zároveň. Gratulace Nokii, také dokázala podruhé v řadě obhájit tuto cenu.
Samozřejmě nejde oceňovat jen telefony bez toho, abychom se nepodívali taky čistě na samotné výrobce. OnePlus mělo solidně nakročeno, ale pak to začalo s novými levnými telefony ke konci roku kazit. Odvrátil jsem tedy zrak k Realme, které se impozantně rychle zlepšuje, ale zatím je skvělé pouze v nižší a střední třídě. Huawei či Honor skoro nic nevydali a s Googlem radši ani nezačínejme. LG taky nic, Samsung... zkrátka vylučovací metodou jsem se dostal stejně jako loni k Xiaomi/Redmi/Poco.
Ať už ukážete na jakoukoli cenovku, tak v ní má Xiaomi skvělý telefonXiaomi je jediný, kdo nemusí mít v cenových třídách úplně nejlepší telefony, ale ať ukážete na jakoukoli cenovku, tak tam má skvělý telefon, s kterým neuděláte chybu. Ano, těch přístrojů je opět až moc, ale když jsou prakticky všechny povedené a není mezi nimi žádný průšvih, tak proč ne. Nejblíže mělo propadáku letos jen Xiaomi Mi 10 a Mi 10 Pro a to kvůli vysoké ceně.
Samotné telefony byly fajn, jen neodpovídaly ceně. Každý by s nimi byl spokojený, jen by to nebyla nejrozumnější volba. V tomto ohledu je nutné před Xiaomismeknout. Konzistence úrovně telefonů je hodně vysoko a i přes obrovské množství přístrojů je i softwarová podpora pořád velice solidní. Oproti jiným. Jen nesmí Xiaomi usnout na vavřínech, Realme ho má příští rok na mušce.
Nedoceněný telefon roku
Ještě před vyhlášením toho úplně nejlepšího jsem chtěl zmínit telefony, které by si zasloužily větší pozornost, než od veřejnosti dostaly. Sem spadá ZenFone 7, který podle mě letos trochu zapadl, byť jde o super telefon. Levnější Motorola Edge mohla zaznamenat také větší úspěch. Spousta lidí velice rychle zapomněla na Moto G 5G Plus. Řada z vás chválí Realme 7 5G či 7 Pro, ale prodeje tomu neodpovídají. Xiaomi Mi 10T zapadlo mezi svými sourozenci a přitom právě tento model je nejlepším poměrem cena/výbava.
Ale vy víte, který telefon je podle mě hrozně nedoceněný - LG Velvet. Ani krásná tvářička a skvělá výbava nedokázala přesvědčit. Dokonce ani ne tehdy, když cena pomaleji klesala a LG udrželo Velvet za velmi atraktivní částku. Přesto nic nepomohlo, a to je obrovská škoda. Pověst ohledně softwarové podpory a předchozí neúspěchy asi nelze vymazat, a to je pro LG Velvet obrovská škoda.
Telefon roku je ten nejlepší z nejlepších. Telefon, který toho dělá nejméně špatně a všechny jeho vlastnosti jsou na vysoké úrovni. Přirozeně jsem tedy stejně jako loni okamžitě hleděl směrem k Samsungu a Galaxy Note 20 Ultra. Ale tu jepičí vydrž baterie a zahřívání procesoru Exynos 990 na našem trhu za takové peníze nemohu obhajovat. Kdybychom tu měli Snapdragon verzi, tak ani nepřemýšlím. Ale letos se to bohužel nepovedlo.
Tím pádem jsem se přesunul hned k Huawei. Mate 40 Pro se mi rovněž nesmírně líbil, ale zase ta absence Googlu. I iPhony 12 jsou sice bezva, ale moc velký rozdíl oproti loňsku tam není. Poco F2 Pro je úžasné, ale jen v akci. Za plnou cenu to už ke konci roku není takové terno. Motorola Edge+ zase rozhodně nebude pro každého a softwarová podpora Motoroly mě stále po večerech děsí.
Takže zbylo Galaxy S20 FE 5G a OnePlus 8 Pro. To jsou nečekaně velice podobné telefony, které se od sebe zas tak moc neliší, pokud se podíváte na vlastnosti, výbavu i podporu. OnePlus 8 Pro má spoustu problémů a někteří uživatelé si stěžují na různé neduhy, ale tomu se letos nevyhnul v podstatě žádný vlajkový telefon. I kdybych bral v potaz současné ceny. Tak OnePlus seženete k dnešnímu datu 22. prosince 2020, za 20 tisíc, za úplně stejnou cenu jako S20 FE 5G. Tím pádem by teď bylo lepší OnePlus. Ale všichni víme, že brzy bude zase na Samsung nějaký cashback, pak by to byla zase S20.
Vážně upřímně pořád nevím, jestli jsem udělal ve finále dobře, ale já volím telefon, který bych si koupil já. Kdybych nehleděl na cenu a chtěl v kapse prostě nejlepší telefon, který jsem letos testoval, tak já bych ve finále přeci jen sáhl po OnePlus 8 Pro. Žádný telefon není dokonalý, třeba zaoblený displej nebude pro každého, v mém okolí nikdo se svým kusem OnePlus 8 Pro žádné problémy neměl, já je neměl a tak je OnePlus 8 Pro nejlepší telefon roku. I když to není úplně čisté vítězství a bylo hodně těsné.
Sympaťák
No a poslední kategorie je tak trochu čistě pro mě. Sympaťák je telefon, který se bez ohledu na výbavu líbil mně. Prostě telefon, u kterého si nemohu pomoct, ale mám ho zkrátka rád. Jo, mluvím o iPhonu 12 mini. Já vím, vydrží možná jen jeden den a pro mnohé je až moc malý. Ale to je mi jedno, tohle je můj sympaťák a testování iPhonu 12 mini jsem si letos užil zdaleka nejvíce. Tak malý telefon s takovou výbavou je pro mě naprosto okouzlující.
@Miroslav Vojtíšek To ale nemusí být problém těch telefonů, pokud se to týká osobní zkušenosti na konkrétní wifi síti, zkusil bych zapátrat i v nastavení a v kvalitě sítě, na které se to děje. Jinak se dá na smartphonech vyzkoušet několik kroků, počínaje prostým restartem, přes kontrolu a případnou úpravu nastavení připojení (v pokročilém nastavení připojení je možné nastavit chování wifi - wifi sleep policy) a hard resetem konče.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.