ASUS Zenfone 6 je jednou z nejzajímavějších vlajkových lodí poslední doby Snad se odvaha vyplatí i v prodejích

16.05.2019 20:30 / od Michal Šrajer
/Photos/blog-1740/xiaomi-mi-9-m_34.jpg
 • Zenfone 6 přináší 6,4palcový IPS displej bez notche či průstřelu
 • Namísto toho je zde hlavní duální fotoaparát, který se přetáží pomocí speciálního pantu o 180° dopředu
 • Tento pohyb fotoaparátů lze přitom ovládat i manuálně a docílit tak pohyblivých záběrů a originálních úhlů
 • Nechybí ani Snapdragon 855, až 8 GB RAM, obří 5000mAh baterie, téměř čistý Android či stereo reproduktory
 • To vše za startovací cenu 12990 Kč za 6/64GB verzi

Za prvé smekám před ASUSem, že se jim povedlo udržet prakticky vše pod pokličkou do poslední chvilky před představení a Zenfone 6 byl tak po hodně dlouhé době i pro mě překvapením. A za druhé, tohle bude na minimálně dalších pár měsíců asi ta nejzvláštnější vlajková loď na trhu. A to se mi líbí. Moc se mi to líbí. 

Nejprve to očividné stranou. Stejně jako žádný telefon na světě, ani tenhle kousek není dokonalý. Ale ASUS se ani nesnažil o co nejlepší poměr cena/výkon a podobně. Namísto toho se pokouší přinést na základě reakcí svých fanoušků a uživatelů zařízení, které má řešit ty největší výtky a zároveň být v tom našem monotónním prostředí telefonů jedinečné. A pravda, ZenFone 6 je všechno jen ne obyčejný. Slogan ASUSu neklame. Tímhle telefonem se budete skutečně vyjímat, přičemž ona výjimečnost stojí dle mých krátkých zkušeností s touhle novinkou na čtyřech základních pilířích - baterie, displej, fotoaparát a nečekaně systém.  


Dle ASUSu je největší obavou u 90 % lidí baterie. Takže do nové vlajky nacpal celých 5000 mAh, což nám dává prý dva dny na jedno nabití a nemám jediný důvod tomu nevěřit s takovou kapacitou. Baterie má navíc díky optimalizacím až o polovinu lepší životnost, než je u telefonů běžné, což každý dlouhodobí majitel ocení. Možná vás zklame 18W nabíjení, ale podle výrobce není rychlejší potřeba. Zbytečně by se telefon přehříval a stejně by s tak velkou baterkou nebylo nabíjení nejrychlejší. A ze stejného důvodu zde není ani bezdrátové nabíjení. 

Všechny takové vychytávky padly za oběť velké kapacitě, což naopak vítám a dává mi to smysl. Ale teď už k displeji. Tam byl cíl jednoduchý - zbavit se notche. Což se povedlo. Je mi trochu líto, že tu není OLED panel, ale stejně vypadá tenhle 6,4palcovým Full HD+ IPS displej jménem NanoEdge dobře. Navíc má mít prý svítivost až 600 nitů. Sice má také pořád i menší bradu ale co, hlavně ten notch je pryč, že jo. 

A kde tedy vlastně je ta přední kamerka? No nikde, prostě vůbec není. Namísto toho se přetáčí celý modul s hlavním duálním fotoaparátem. Tam máme mimochodem populární 48Mpx senzor od Sony se světelností f/1.79 a 13Mpx širokoúhlý foťák se 125 stupni záběru. Ani jeden z nich nemá optickou stabilizaci, ale přidává se nově noční režim, vylepšené HDR+ nebo přepracované laserové ostření. Hlavní je tu ale ta možnost přetáčení, díky Flipovému modulu z nové slitiny, která je o 20 % lehčí než nerezová ocel, ale je také čtyřikrát silnější.

Budu upřímný, hlava mi stále říká, že je lepší řešení ve stylu OnePlus 7 Pro. Když vyjíždí jen přední kamerka, může se také porouchat jen přední kamerka a mechanismus vypadá mnohem bytelněji. Srdce a mé tvůrčí já vidí ale mnohem větší potenciál v Zenfonu. ASUS totiž neudělal tenhle mechanismus, jen abyste mohli fotit dost možná ty nejlepší selfiečka na trhu. Byť tenhle titul Zenfonu 6 právem patří. Ne, ASUS zde vidí i skrytý potenciál a když už se zbavuje notche a přední kamerky, tak to udělal taky kreativně. 

Celý mechanismus překlápění foťáku působí prostě promyšleně, a tím nemám na mysli konstrukční stránku pantu. Telefon kupříkladu pozná, když jej upustíte a co nejrychleji případně automaticky zatahuje foťáky zpět, aby se nic nestalo. To je super, ale ani to nemám úplně na mysli. ASUS se totiž rozhodl, že využije také toho pohybu fotoaparátů, což je přesně to, na co jsem pomyslel, hned když jsem viděl telefon poprvé. 

Díky tomu pohybu může dělat ZenFone vysoce kvalitní horizontální i vertikální panorama, ale především lze náklon foťáku ovládat manuálně při focení i natáčení videa. Snadno tedy uděláte velice stabilní pohyblivé záběry, můžete natáčet a fotit z nových perspektiv, hrát si s úhly i pohybem kamery a tak dále. Zkrátka se díky tomu pantu stal ze Zenfonu nečekaně kreativní nástroj. Představte si záběr, kdy přejíždíte po celé scenérii, a nakonec můžete celé video zakončit pohledem na vás. Všechno plynule v jednom záběru! Jako kdyby vás někdo natáčel! Tohle prostě jinde sami udělat nemůžete a ZenFone 6 by tak měl velké využít třeba pro naše “Instagram celebrity”. 

Vím, že má nespočet z vás obavy, že se může tento pant snadno poškodit a podobně, ale to ukáže až čas. Byť z osobního ohmatání musím připustit, že na mě konstrukce prostě nepůsobí odolně a bál bych se o ní. Na druhou stranu zatažené foťáky alespoň nijak nerachtaly a nehýbaly se. Takže alespoň něco. Nicméně je tu ještě ten poslední pilíř - systém. ZenUI je nyní silně odlehčeno až je z něj v podstatě čistý Android. ASUS se totiž zaměřuje nyní na jednoduchost a rychlost. Nové prostředí je tak prý v přechodech mezi aplikacemi a podobně rychlejší jak Galaxy S10, Xiaomi Mi 9 či Pixel 3. 

Zkrátka je pryč jakýkoli balast navíc a zůstává co nejplynulejší zážitek ještě umocnění umělou inteligencí, která předpovídá a zrychluje otevírání aplikací či zlepšuje výdrž baterie. Nesmí chybět ani nová ovládací gesta, je tu o více jak 40 % méně předinstalovaných aplikací a nové programovatelné tlačítko na pravém boku slouží pro Google Asistenta, ale můžete mu přiřadit i další funkce, avšak je umístěno nepohodlně vysoko. Mimochodem je už nyní zaručen upgrade na Android Q a další Android R

A co dál? Snapdragon 855, až 8 giga RAM a 256 gigové úložiště. Trojitý slot pro dvě SIMky i microSD kartu najednou, což u vlajek vážně není běžné. NFC, podpora kvalitního audia a prostorového zvuku, stereo reproduktory se zesilovači, čtečka otisků je stále na zádech, nechybí 3,5mm jack a tak dále. Není tu ovšem voděodolnost a telefon je také dost těžký. Byť to mi osobně nijak nevadí a obzvláště v té stříbrné verzi se mi moc líbí. A oceňuji i ty modré doplňky na nápisu u černé verze. Je by to chtělo příště v dnešní době trochu zajímavější kombinace a víc barevných verzí.   

V každém případě mě Zenfonu 6 velice milé překvapil a už se těším, až ho začnu hned i testovat na recenzi. K dispozici je telefon ve verzi 6/64GB za 12 990 korun, takže jde o přímou konkurenci proti Xiaomi Mi 9, což nebude snadné, ale ASUS má v rukávu také řádu unikátních funkcí a čistší prostředí. Podle mě je to zcela rovnocenný konkurent. A kdybyste chtěli více paměti, je u nás i verze 6/128GB verze. Vyšší paměti se k nám do Česka zatím bohužel už nedostali. A to je Zenfone 6. ASUS si jde stejně jako u ROG Phonu vlastní cestou a zkouší experimentovat, což nám dává dost zajímavý kousek, který podle mě má velkou šanci zaujmout.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • mirep59-20. září 2019

  Zatím ho mám jeden měsíc a jsem s ním velmi spokojen , hlavně baterie - dva dny bez problému , foto taky na úrovni , svižný systém , nelituji peněz .

  Odpovědět 
 • zetek.v-28. květen 2019

  trochu mne mrzí to posouvání prodejů. člověk se na něj tak těšil a pak najednou puf a prodeje posunuty o 3 týdny. a ještě jedna věc mne napadá: docela mi vadilo, že se nedá nikde prohlédnout stříbrná verze. třeba bude vypadat líp, než černá a člověk pak bude "litovat" :D

  Odpovědět 

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.