ASUS TUF vs Acer Nitro: Kdo má nejlepší herní notebook do 20 000 Kč?

Výkon je ten nejmenší faktor

Recenze produktu...

Všiml jsem si v komentářích, že pod recenzemi herních notebooků vás často zajímaly nějaké levnější kousky za 20 tisíc korun, a ne pořád jen za 40 tisíc a víc. Takže jsem mrknul na Alzu a tady máte jedny z nejprodávanější herních notebooků dané třídy, které se nám povedly sehnat. Acer Nitro 5 a Asus TUF Gaming FX505DT. A když máme oba dva, tak proč neudělat rovnou menší souboj. Tak schválně který vyhraje. Je to Asus vs Acer, Intel vs AMD.

Reklama

Displej a konstrukce

Po prozkoumání tabulek a parametrů hned zjistíte, že tyhle dva stroje jsou si velice podobné. Mají vesměs stejný hardware i výbavu a vesměs jediné, co je na první pohled dělí, je procesor. Právě to mi přišlo zajímavé, jak si povede Intel Core i5 9. generace oproti rovněž staršímu procesoru AMD vyšší řady Ryzen 7. Čtyři jádra vs čtyři jádra, nějaký ten pátek mají za sebou, bude tam velký rozdíl? A jestli ano, tak v čem konkrétně? Ale víte, co jsem nakonec zjistil? Že ve finále je to vážně spíše o tom stroji, ve kterém ten hardware je. Začneme ale hezky popořadě.

Konstrukčně jsou notebooky v podstatě stejné. Jsou to větší tlusté a plastové stroje a dle mého vážení i stejně těžké. Váha ukazovala 2,1 kg pro oba. Zpracovaný je ale lépe na dotyk Acer. Plasty působí kvalitněji a pevněji, Asus je oproti němu takový levnější. Což je zvláštní, jelikož Asus má certifikaci odolnosti MIL-STD 810G, ale moc extra bytelně nepůsobí. Co se týče designu, tak ten je dle mého názoru nudný u obou, ale Acer mi přijde stylovější. Nebo spíše dospělejší, a ne jako lootcrate.

Acer Nitro 5

Mimochodem oba dva mají tenké rámečky kolem svých 15,6palcových Full HD IPS displejů. Bohužel pro Asus tím však podobnost končí a je to pro něj prohra na celé čáře. Acer má vyšší jas, lepší kalibraci, krapet lepší pokrytí barev, obraz je prostě hezčí, a především je panel 120Hz, zatímco TUF má jen 60 Hz. To je u herního stroje celkem... Ne, hodně důležité. Jako že, už nikdy nechcete jít po hraní a celkovém používání systému na takovém monitoru zpátky, důležité.

Na druhou stranu si to také bere více energie. Byť má Acer lehce větší baterku, tak stejně vydrží zhruba stejně jako Asus. Každý z nich zvládne v průměru tak 4,5 hodin běžné kancelářské práce. Prostě takový běžný průměr pro herní notebooky. U takových strojů vás ale výdrž stejně nezajímá. Tyhle kousky budou z 90 % své existence připoutány k zástrčce, kdy dostanete ten maximální výkon.

Stejně jak v baterii, tak také v oblasti zvuku jdou oba stroje ruku v ruce. Ani jeden nemá skvělé reproduktory. Asus je tišší a dost plochý. Acer je tedy logicky hlasitější, ale kvůli umístění reproduktorů může znít na stole kvůli odrážení zvuku občas až lehce plechově. Poslouchat bych nechtěl ani jednoho, ale když už, tak bych zvolil Acer, kvůli prostému faktu, že hry zněly líp. Alespoň jsme vždy jasně slyšel hlasy ve hře a v pozadí byly exploze a podobně. V Asusu se všechno slévá dohromady a ve výsledku jsem ani pořádně neslyšel, co postavy ve hrách uprostřed bitvy říkaly.


Konektivita a klávesnice

Dále výbava portů a konektivita. HDMI, jedno USB-A 2.0, dvě USB-A 3.2, Ethernet, jack pro sluchátka a Bluetooth 5.0. To všechno oba soupeři sdílejí. Pouze Acer má ale rovněž UBS-C, což se může v dnešní době hodit, a hlavně má moderní Wi-Fi 6. Vím, že to zatím není nic velkého, ale až budete mít doma i Wi-Fi 6 router a až se začne Wi-Fi 6 zavádět více všude, tak to bude obrovská výhoda.

Zejména během hraní, kdy takové zařízení Wi-Fi 6 upřednostní před ostatními, co se připojení týče. Wi-Fi 6 je téma na jindy, ale co nám z toho vyplívá je, že Acer má jednoduše lepší připojení. Už teď to můžu potvrdit. Acer během stahování z webů, Steamu, herních serverů a podobně, ano i Torrentu, protože vás znám, udržoval neustále mnohem větší rychlosti než Asus. Konektivita tedy hovoří jasně pro Acer.

ASUS TUF Gaming FX505DT

Klávesnice je už o něco vyváženější kategorie. Oba mají klávesnice s vyšším zdvihem a obě jsou plnohodnotné s numerickým blokem. Musím říct, že Acer má zvláštní rozmístění některých kláves, takže na Delete jsem si třeba nikdy nezvykl a taky má zapínací tlačítko mezi ostatními klávesami. Asus jej má hezky mimo. Ale přesto jsem na psaní bral vždy raději Acer.

Klávesy mají výraznější stisk a nepůsobí tak houbovitě. Mačkání je velice příjemné, a navíc je i samotný plast kláves kvalitnější. Klávesnice Asusu působí zkrátka levněji a nepíše se na ní tak pohodlně. Acer má vážně dobrou a tichou klávesnici, na které se píše skvěle. Na 20 tisíc korun a herní notebook se fakt povedla. Po nějakých deseti minutách psaní na obou hned poznáte, o kolik lepší ta klávesnice je. Plus má ještě lepší podsvícení. Na klávesy jde večer lépe vidět. Byť bohužel je vše jen v červené, zatímco Asus má upravitelné barevné podsvícení.

Nicméně v touchpadu Acer vítězí jednoznačně. U Nitra má příjemnější povrch, prsty lépe kloužou, a hlavně vydává hezké kliknutí, přičemž během promačkávání je hezky pevný. Oproti tomu Asus má touchpad velice levný, klikání je moc hlasité, touchpad zní skoro až rozbitě, prst tak dobře neklouže, prostě levný touchpad. Vážně je o více jak úroveň lepší Acer.


Výkon a hraní

Takže zatím vede skoro ve všem Acer. Nyní se však dostáváme k výkonu, což je u herních notebooků samozřejmě to nejdůležitější. Oba modely mají 8 GB RAM DDR4, oba mají 512GB SSD a oba mají grafiku NVIDIA GeForce GTX 1650 se 4 GB paměti. Jediným rozdílem je tedy procesor. Asus sází na starší, ale vlajkový procesor Ryzen 7 3750H od AMD. Acer zase na střední třídu od Intelu v podobě rovněž staršího Core i5 9300H. Oba procesory jsou však čtyřjádrové.

Porovnávat do detailu procesory tu nemá smysl, a hlavně nejsem ta pravá osoba na vysvětlování cache, počtu vláken a podobně. Tak a teď na benchmarky, které nejsou úplně na hrubý výkon, ale měří chování notebooku v určitých úkonech, můžeme vidět lehčí náskok i5 oproti AMD. Někdy vytáhne růžky také AMD, ale Geekbench a další hovoří o maličko více pro Intel.  Měli byste ale dobře vědět, že tyhle benchmarky jsou ve finále o ničem. Jsou to herní stroje, tak jaké jsou výsledky ve hrách? Inu, relativně podobné, ale Intel zvládá nad AMD držet v každé hře lehčí vedení. Tady máte tabulku s průměrnými hodnotami FPS, když byly oba stroje nastaveny na stejné detaily. Upozorním, že ani u jednoho nečekejte nejvyšší možné ultra detaily na 60 FPS. Musíte trochu polevit.

To ovšem nic nemění na faktu, že při stejném nastavení her, softwaru v notebooku nastaveném na plný výkon a tak dále, tak Acer ze sebe dokázal dostat v průměru vždy o nějaké 4 FPS více. Třeba ve Far Cry: New Dawn ukazuje i vlastní benchmark ve všech ohledech lepší výsledky. Ale ještě větší rozdíly jsou během skutečného hraní. Na vysoké detaily jsem sledoval, že Acer se pohyboval kolem 52 FPS, občas vyskočil i nad 60 FPS. Oproti tomu Asus byl většinou ve stejné pasáži hry kolem 48 FPS, nikdy se nedostal nad 60 FPS a občas klesnul i pod 40 FPS.Acer se držel stabilněji, zatímco Asus v náročnějších scénách poletoval s frameratem všude možně. Zároveň ještě přihodím, že Acer byl o něco rychlejší v běžné práci ve Windows. Ať už jde o otevírání PowerPointových prezentací, Skypu, Chromu nebo třeba přeukládání, exportování a kopírování velkých 50GB souboru. Samozřejmě ne všechno má so dělat s procesorem, ale také s použitým SSD a 120Hz displej také hodně pomáhá, přidá vám vše rychlejší, ale zmínit to musím.  

Mimochodem, hodit se může třeba i technologie Quick Sync Video od Intelu, která může dost pomoci s renderováním, dekódováním a kódováním videa. Třeba když jako hráči streamujete, natáčíte a podobně. Pokud tedy daný program Quick Sync naplno využívá. Hardwarově vychází zkrátka opět Acer jako lepší volba. Nemluvě o faktu, že má k dispozici dva M.2 sloty pro SSD a jeden 2,5” slot pro HDD navíc, kdybyste chtěli. To je taky super věc do budoucna.

Co mě pak zarazilo, tak je velký rozdíl hluku, které stroje vydávají během hraní. Acer je nečekaně relativně tichý na poměry herních strojů a větráčky zvládají celý stroj naprosto bez problémů uchladit. I po několika hodinách hraní se zahřívá lehce jen prostor kolem kláves O, P, L. Zbytek notebooku je v podstatě studený. Mimochodem přehled o otáčkách a ovládání větráčků v aplikaci velice Aceru oceňuji.Ani Asus zas tak moc netopí, a když už, tak pouze opět jen u kláves O, P, L. Navíc oceňuji, že vzduch jde vždy od vás, zatímco u Acer vám funí nepříjemně vpravo, takže pokud v těch místech držíte myš, smůla. Teplota tedy není problém, ale ten hluk už trochu ano. Věc se má tak, Asus je daleko hlasitější, a navíc mají větráčky na maximální otáčky takový ten nepříjemně pisklavý zvuk. Acer jen nahlas šumí.

Co je ovšem nejhorší, tak Asus se rozkřičí hrozně snadno. Dal jsem kupříkladu stahovat pár her a notebook skoro celou dobu střídavě řval a vytáčel větráčky skoro na maximum. Oproti tomu úplně stejnou nálož stahování dostal i Acer a ten ani muk. A není se čemu divit, když AMD jelo vesměs pořád na vysoké frekvenci nad 3 GHz, zatímco Intel se držel kolem 1,6 až 2 GHz a jen občas skočil na 3 GHz během běžného používání. 

Reklama

Který je lepší?

Když to tedy všechno shrneme, tak vychází jednoznačně vítězně Acer Nitro 5. Bez debat. A to i přesto, že na papíře by se mohlo zdát, že starší Intel Core i5 střední třídy musí být přeci slabší než starší nadupaný procesor AMD. Jenomže AMD udělalo velký skok vážně až s novými procesory řady 4000. V této nižší cenové relaci, kam se dostávají postupně silné starší procesory, a s těmito grafikami, drží ovšem zatím otěže stále Intel.

Acer Nitro 5 nabízí za podobné peníze daleko více muzikyJak se ale ukázalo, tak ve finále je ten o malinko vyšší výkon ve hrách jen malá část toho, proč Acer vyhrává tento souboj. Jde hlavně o daleko lepší 120 Hz displej, lepší klávesnici, nesrovnatelně lepší touchpad, lepší konektivitu i možnosti rozšíření paměti nebo o lepší chlazení a nižší hluk. Ty 4 FPS navíc ve hrách jsou oproti těmto vlastnostem podle mě to nejmenší.

Ano, u Asusu za 20 990 korun dostanete klidně i 16 GB RAM, což může přijít vhod. Acer je ovšem zkrátka celkově lepší notebook a za 19 990 korun je o tisíc korun levnější. Ok, řeknete si, tak co takhle to TUF o tisíc korun levnější se stejným procesorem Intel Core i5. A jo, i to je možnost, ale jak jsem říkal, procesor tu není ten rozhodující faktor. Je tam rozdíl, patrně minimálně to chlazení a s tím spojený hluk by se mohly zlepšit, ale mnohem více dělá ten samotný stroj, ve které procesor je. Je tu ještě moje verze TUF zdánlivě za 16 990 korun, což už by byl pádný argument, ale tahle verze nemá operační systém. Musíte si ho sehnat sami. A když přičtete náklady na něj, tak už bych radši rovnou i ten lepší notebook.  

Čím víc jsem tyto modely testoval, tím rychleji to v mých očích přestával být souboj. Byť se oba potloukají kolem 20 tisíc korun, tak Nitro 5 prostě působí jako vymazlenější stroj, na kterém si dal Acer více záležet. Takže pro jednou má ten žebříček na Alze pravdu. Je důvod, proč je právě tahle verze Acer Nitro 5 nejprodávanějším herním notebookem a druhým nejprodávanějším notebookem celkově. A já jsem upřímně rád, že tím pádem většina lidí skončí s tím lepší strojem. TUF Gaming FX505DT je solidní budgetový herní notebook, poslouží dobře. Acer Nitro 5 je ale jeden z nejlepších herní strojů vzhledem k ceně. Tohle se fakt povedlo.

Parametry produktu...

Fotogalerie produktu...

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.