ASUS představil novou řadu ultra výkonných notebooků ProArt StudioBook pro profesionály Pro grafiky, animátory, fotografy a všechno mezi tím

05.09.2019 17:40 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Nová řada ProArt StudioBook míří už dle názvu očividně na pracující profíky.
  • Hlavní předností řady je ultra vysoký výkon s grafickým kartami určenými pro grafické programy a displeje s vysokou barevnou přesností.
  • Zároveň jde však o velké mašiny, který nelezou do zelí ZenBookům, ale rozhodně mohou luxovat vaši paněženku.

ASUS si letos na veletrh IFA nepřivezl žádnou velkou mobilní pecku. ROG Phone 2 tu sice je, ale ten se představil již před pár měsíci a mohli jste na něj u nás vidět obsáhlé preview. Pozornost zde tedy sklidily zejména notebooky ze zcela nové řady ProArt StudioBook. Už podle svého jména jsou tyto stroje očividně společníky pro grafiky, animátory, pracanty s video editací a podobně. Mají sice ultra silný hardware, ale pro hráče úplně nejsou.


Nejsou tu žádné 144Hz displeje, barevné podsvícení a podobně, na to vše je zde řada ROG. Namísto toho mají ty nejlepší StudioBooky nové LED PANTONE displeje se špičkovým kontrastem, a především ultra vysokou přesností barev Delta - E<1. Právě tyto barevně přesné displeje jasně ukazují, na koho notebooky míří. A stejně tak širokou zásobu portů určitě nejen každý profesionál ocení. ASUS tedy hodlá v budoucnu směřovat svou pozornost spíše profi směrem, což mohl naznačovat už model ZenBook Duo.

Recenze ZenBook Pro Duo

Recenze ZenBook Pro Duo “Zaujme kreativce a náročné pracanty”

Tento počítač se dvěma 4K displeji představuje dost možná budoucnost profesionálně zaměřených notebooků. Zjistěte o něm vše v naší recenzi.

Více zde
Tou všeobecně nejvybavanější pracovní stanicí je bez pochyb StudioBook Pro X. Zde sídlí 17palcový LED Full HD panel, který se chlubí na notebook neskutečně vysokou barevnou přesností dle řady standardů. Ostatně podobně jsou na tom všechny ostatní zástupci řady. Tento displej má také velice tenké rámečky a pro práci s editory lepší poměr stran 16:10. Výhodou je poté technologie podsvícení, která výrazně snižuje typické problikávání obrazu, což snižuje zátěž na vaše oči. Také hardware je samozřejmě naprostou špičkou. Grafikou je profi zaměřená NVIDIA GeForce Quadro RTX 5000 s 16 GB GDDR6 VRAM (2,54krát silnější než předchozí generace) a procesorem se stal Intel Xeon E-2276M.

Lze mít navíc až 128 GB RAM a 6 TB interního úložiště v kombinaci dvě SSD (v Raid 0 rychlost až 48 Gb/s) a jednoho HDD. Rychlost paměti pak zvyšuje speciální rozestavení, kdy je jedno SSD napojeno přímo na procesor bez žádných prostředníků, což výrazně urychluje všechny procesy. Úšměv na tváři vyčaruje rovněž výbava portů. Jsou zde dvě USB-C Thunderbolt 3 s podporou Display Port (40Gb/s), dvě velká USB-A 3.1 (10Gb/s), HDMI 2.0, rychlá čtečka SD karet  (UHS-II 2,5 Gb/s), audio jack a RJ45 pro ethernet.

Klávesnice je pak bohužel ve stylu ASUSu až moc plastově působící a luxusní mi rozhodně nepřišla. Stisk kláves je navíc až moc měkký, ale zase oceňuji vysoký zdvih. Navíc doplňuje klávesnici jen u tohoto modelu nový ScreenPad 2.0, což je v podstatě sekundární displej, který slouží zároveň jako touchpad. Ten používám už nějaký týden v Zenbooku 14 a zde funguje stejně dobře a plynule. Za to velká pochvala, jelikož profíci ten druhý displej určitě i kreativně využijí. Není to jako ZenBook Pro Duo, který jsem nedávno testoval, ale pořád je to příjemný bonus. 

Potěšit mohou také reproduktory Herman Kardon, Wi-Fi 6 či velká 95 Wh baterie. Zařízení je navíc z matného vroubkovaného plastu, což značně snižuje hmotnost na 2,5 kg, byť je tělo větší. Notebook působí v ruce neskutečně bytelně a nikde se nic neprobíhá, takže jsou plasty skutečně kvalitní a uvnitř je stále vana vyřezaná z jediného kusu kovu, takže vnitřní pevnost je zaručena. Ostatně certifikace odolnosti MIL-STD 810G vás může o kvalitě zpracování přesvědčit. Přesto však bude StudioBook Pro X připadat lidem na první pohled i dotek trochu levněji. Osobně se mi však vroubkovaný povrch a ostře industriální design líbí.

StudioBook Pro X je celkově nejuniverzálnější pracovní stanicí, avšak vrcholem řady je až model StudioBook One. Právě ten je totiž tím nejsilnějším kouskem. Intel Core i9-9980HK doplňuje grafika GeForce Quadro RTX 6000 s 24 GB GDDR4 VRAM. To dělá z tohoto stroje nejvýkonnější notebook na trhu, jelikož žádný jiny stroj tuto grafiku v sobě nemá. Paměti jsou však nižší než u předchozího sourozence. Zde je 32 GB RAM a 1 TB SSD, přičemž hlavní porty tvoří jen tři Thunderbolty 3.To vše pohání nádherný 15palcový 4K LED PANTONE displej s přesností barev Delta - E<1. Tohle je zdaleka ten nejkrásnější displej, který ve StudioBooku můžete mít a byť nejsou rámečky tak tenké, tak obraz vypadá skvěle. Ještě zajímavější než specifikace, je však podle mě konstrukce. Grafika a procesor jsou totiž netradičně umístěny ve víku za displejem a základná s klávesnicí je tudíš extrémně tenká. Toto řešení dostává horký vzduch co nejdál od zařízení a klávesnice. Zároveň se také zadní víko lehce pootevře při odklopení displeje, takže může vzduch volně proudit, ať stojí notebook na jakémkoli povrchu.

V oné základně je poté klávesnice a touchpad, které mě velice překvapily. Tohle bude určitě zdaleka nejdražší notebook ASUSu na trhu, a tak dává smysl, že zde bude to nejlepší, ale klávesnici, která je prakticky úplně stejná jako u MacBooku Pro, jsem zrovna nečekal. Opravdu jde v podstatě o vlastní variaci Butterfly klávesnice, kterou mají někteří rádi, ale já fanouškem nejsem. Já potřebuji vyšší zdvih kláves. Naštěstí však ASUS okoukal také velký a vysoce kvalitní touchpad. Zrovna s tím má značka často problémy, ale tady máte opravdu to nejlepší. To vše s 90Wh baterií však znamená také velice solidní hmotnost. StudioBook One váží 2,9 kg, což je na dnešní dobu hodně a rozhodně se notebook v batohu pozná. Dokonce i větší StudioBook Pro X je o půl kila lehčí, ale zase je z plastu. U nejdražší vlajky můžete počítat s kovem.

Krom těchto monster byly představeny také modely StudioBook Pro 15, StudioBook Pro 17, StudioBook 15 a StudioBook 17. Vzhledem ke změnám jména můžete ale už poznat, že se jedná postupně o stále slabší a slabší stroje, která už dělají v různých parametrech větší kompromisy. Pořád jim však nechybí solidní porce výkonu, přesné barvy displejů, Thunderbolt 3, robustní a velké tělo či čtečka otisků prstů, která se stává naštěstí prakticky povinnou výbavou.

Ceny a dostupnost zatím neznáme, ale určitě nebude ani ten nejlevnější model na hranici 30 tisíc, tyhle počítače budou za pořádný příplatek. Jedná se skutečně o TOP mašiny na práci a vsadím se, že vlajkové varianty budou atakovat cenu nad 90 tisíc korun. Pokud se k nám samozřejmě dostanou.Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.