Armáda megapixelů na obzoru. Xiaomi ukáže v lednu telefon s 48Mpx fotoaparátem Čeká nás další zajímavé Xiaomi

06.12.2018 12:30 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Xiaomi se stane dost možná prvním výrobcem s novým 48Mpx fotoaparáte od Sony či Samsungu
  • Hlavní nevýhodou senzoru jsou malé pixely, avšak spojením čtyř pixelů do jednoho lze získat špičkovou citlivost na světlo
  • Telefon má být dle slov prezidenta Xiaomi představen již v lednu

Tento rok se nám vrátila válka o nejvyšší možný počet megapixelů. Zatímco drtivá většina výrobců sází dnes spíše na méně megapixelů a co nejlepší světelnost, velikost pixelů či software, tak samotní výrobci senzorů zkoušejí něco nového. Sony i Samsung představili vlastní 48Mpx senzory s malými 0,8 um pixely, což jim dává na první pohled vcelku špatné předpoklady. 

Díky softwaru lze ovšem spojit čtyři pixely do jednoho, čímž by se mohlo dosáhnout ekvivalentu pixelů o velikosti 1,6 um. Podobnou technologii využívá třeba i Huawei u 40Mpx senzoru v P20 Pro či Mate 20 Pro a stejně tak jí využívala i legendární Nokia Lumia 1020. Jen pro pořádek, drtivá většina vlajkových modelů má dnes velikost pixelů 1,55 um


Jedním z prvních, kdo si takový 48Mpx foťák vyzkouší bude Xiaomi. Potvrdil to přímo prezident společnosti, který na čínské sociální síti zveřejnil fotografii zad telefonu. Na ní lze vidět jasně nápis hovořící o 48 Mpx. Tento senzor může být přitom součástí duálního či dokonce trojitého hlavního fotoaparátu. Samotné zařízení máme přitom dle slov prezidenta poznat už v lednu.

Nezapomeňme však, že právě u takto malého a ostrého senzoru bude nejdůležitější software. Hardware je jedna věc, ale postprocesing bude vzhledem k nutnému spojování pixelů klíčový. Navíc lze využít takové brutální rozlišení třeba ke skvělému digitálnímu zoomu a prvotřídní elektronické stabilizaci. K tomu všemu je ovšem potřeba rovněž špičkový software. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.