Applu se nelíbí plán EU na zavedení nabíjecího standardu USB-C Co to asi značí?

26.01.2020 08:00 / od Honza Nuc
foto:  Apple
  • Evropská unie (EU) má v plánu na svém území zavést nabíjecí standard USB-C, což znamená, že takový konektor by musely mít všechny telefony i jiná menší elektronika.
  • Kalifornská společnost Apple se však proti takovému nápadu ohrazuje s tím, že to zabrzdí její vlastní inovace.

Ve zkratce, Evropská unie plánuje, že by na svém území zavedla nabíjecí standard pomocí USB-C tak, aby se takové nabíjení stalo univerzálním pro všechny chytré telefony či jinou elektroniku jako powerbanky, chytré hodinky, sluchátka a další. EU argumentuje tím, že pro uživatele bude nabíjení pomocí jednoho konektoru jednodušší a také se sníží výsledný odpad a dopad na životní prostředí. Více si můžete přečíst v článku EU chce zavést nařízení, podle kterého bude USB-C nejen v telefonech povinné

Zanedlouho poté se však ozvala kalifornská společnost Apple, která s návrhem nesouhlasí. USB-C už je sice v MacBooku a iPadu, do iPhonů se prozatím ještě nedostalo. Podle spekulací bychom mohli očekávat nový konektor v jablečných telefonech už letos. Stále se však nejedná o nic jistého. Apple si nechal zpracovat studii od Copenhagen Economics, která tvrdí, že přesun z běžných konektorů na konektory USB-C by stálo 1,5 miliard eur, což je daleko více, než 13 milionů euro, které by přechod ušetřil na životním prostředí.

"Apple si stojí za inovacemi a velice ho zajímá uživatelská zkušenost. Věříme, že regulace, která vynutí shodu v typu konektoru do všech chytrých telefonu, potlačí inovace, nebude je povzbuzovat a poškodila by spotřebitele v Evropě i celou ekonomiku," vyjádřil se Apple.

Dále společnost pokračuje: "Doufáme, že (Evropská) komise bude nadále hledat řešení, které neomezí přínos inovací do průmyslu a přinášení nových vzrušujících technologií zákazníkům." Trochu mi to připadá, že Apple rozhodně USB-C u telefonů používat nechce. Vypadá to, že by tak mohly být zprávy o tom, že kalifornská společnost připravuje na rok 2021 vydání iPhonu bez jakéhokoliv portu, pravdivé. Pokud totiž opravdu chce Apple nabíjecí konektor z iPhonu odstranit, potom by takové vyjádření dávalo smysl. Více o iPhonu bez portů si můžete přečíst v článku Apple plánuje iPhony bez portů. Nabíjet půjdou bezdrátově, tvrdí analytik.Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.