Apple zažaloval bývalého vedoucího návrháře procesorů pro iPhony a iPady Peníze jsou nejlepší pomstou

20.01.2020 13:40 / od Michal Šrajer
foto:  Apple foto:  Apple
  • Gerard Williams III byl 9 let vedoucím týmu pracujícím na mobilních procesorech Apple.
  • Po jeho odchodu a založení vlastní společnosti jej nyní Apple žaluje za porušení jejich předchozí smlouvy.
  • Soud se prozatím přiklání na stranu Williamse, který stojí za procesory od A7 až po A12x.

Minulý rok si musel lízat Apple těžké rány. Společnost opustil slavný designer Jony Ive a v dubnu také vedoucí pracovník jménem Gerard Williams III. Co měl Williams přesně na starosti? Právě tento člověk byl vedoucím architektem, jenž měl na starosti týmy pracujících na procesorech/čipech pro všechny mobilní produkty Apple. Ať už šlo o iPhony či iPady.

Williams se přidal k Applu před 9 lety, kdy se začínalo pracovat na prvním 64bitovém procesoru. Williams nese velké zasluhy na vývoji tohoto procesoru jménem A7, který získal Apple tehdy roční náskok před ostatními výrobci a nutno říct, že jistý náskok mají procesory Apple dost možná díky tomu dodnes. Konkrétně Williams vedl vývoj všech ARM procesorů Apple od A7 (iPhone 5S) až po A12x. Dokonce ještě před příchodem do Applu pracoval na jádrech ARM Cortex-A8, které poháněly iPhone 3GS.

Je tedy jasné, že Williams je pro Apple a jeho produkty veledůležitá osoba a těžká ztráta, kterou půjde jen těžko nahradit. O to horší však je, když ona osoba odešla z Applu a založila si vlastní společnost jménem NUVIA, která dělá právě na procesorech a čipech. Nemluvě o faktu, že si sebou Williams vzal rovnou spoustu spolupracovníků z jeho týmu. Apple se tedy obrátil okamžitě na kalifornský soud a zažaloval Williamse za poručení smlouvy, kterou spolu kdysi uzavřeli.  

Dle vyjádření Applu jde o ten nejhorší možný scénář. “Důvěryhodný vrchní ředitel s dlouholetými zkušenostmi a přístupem k nejcennějším tajemstvím Applu si založil potají vlastní konkurenční společnost specializující se na stejné technologie, se stejným týmem, na kterých pracoval, když byl ještě zaměstnancem Applu.”

Apple se ve své obžalobě samozřejmě rozohnil mnohem více, ale myslím, že tento krátký úryvek pro představu stačí. Už nyní se však soudce přiklání na stranu Williamse a zamítl návrh Applu na represivní náhradu škody. Dle soudu nemůže Apple nijak dokázat, že Williams založil svou společnost s úmyslem poškodit Apple. Soudní řízení však stále probíhá a Apple bude zaručeně bojovat zuby nehty, aby se odcházejícímu tvůrci jeho procesorů alespoň trochu pomstil.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • Svejka Vaclav-20. leden 2020

    Pokud ho žalují a dělají mu naschvály tak si myslím že odpověď bude že jim buď do budoucna nic neprodá nebo Apple pořádně natáhne s cenou. Každopádně si myslím že by tahle "nová" společnost mohla být do budoucna zajímavým konkurentem Snapdragonu a mojlo by to trochu popohnat výkon androidu a tím by mohl Apple přijít i o ty poslední vyhody.

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.