Apple vykopl Fortnite z App Store. Epic se okamžitě brání žalobou Na čí straně je zákon?

14.08.2020 05:00 / od Michal Šrajer
techarena.cz
 • Apple včera oficiálně odstranil Fortnite z App Store z důvodu porušení pravidel obchodu.
 • Epic zavedl nový způsob plateb ve hře, kterým obešel Apple a nemusel mu dávat nesmyslně velký 30% podíl z tržeb.
 • Hráči na iOS mohou hru stále hrát, ale nemají přístup k novému obsahu a aktualizacím.
 • Epic se okamžitě obrátil na soud s žaloubou za monopolní chování Applu.

Včera večer Apple oficiálně vyhodil Fortnite, dost možná v současnosti tu nejpopulárnější hru na trhu, ze svého obchodu s aplikacemi. Důvodem je podle Applu přidání neschválených funkcí do hry. Právě včera totiž Epic zavedl do Fortnitu nový způsob, jak nakupovat ve hře prémiovou měnu a další prvky se slevou. Abyste slevu na iOS dostali, stačilo si vše kupovat přímo od Epic Games. Tím pádem vývojáři obešli Apple, který tak nemohl obdržet svůj podíl z prodejů. Běžně si Apple říká o 30% ze všech transakcí provedených ve hrách a aplikacích.

Tím pádem Epic zcela jasně porušil pravidla App Store, která platí bez výjimek pro všechny vývojáře her i aplikací. Applu nezbylo tedy nic jiného než Fortnite odstranit z obchodu, jako by to udělal s jakoukoli jinou aplikací, jež by porušila pravidla. Fortnite samozřejmě tímto krokem zas tak moc neutrpí, snadno přežije, ale hráči na iOS už ano. Uživatelům, kteří mají hru už nainstalovanou, samozřejmě vše zůstane a mohou nadále hrát verzi hry 13.40. Nemají ovšem přístup k novému obsahu a novému battle passu. To se napraví pouze v případě, že se hra vrátí do obchodu.

Epic se okamžitě proti zákroku Applu ohradil rovnou žalobou, kde se odvolává na monopolní chování jablečné společnosti. Dle oficiálního vyjádření je odstranění Fortnitu jen dalším příkladem, kdy Apple demonstruje svou obrovskou moc, aby protlačil své nepřiměřeně přísné podmínky a nezákonně udržel svůj 100% monopol nad všemi finančními transakcemi na iOS.

Na celou situaci se lze dívat samozřejmě ze dvou úhlů pohledu. Mnozí uvidí Epic jako mučedníka, který zkrátka nechce dávat enormních 30% ze svého výdělku společnosti, jež pouze poskytuje obchod k distribuci na své platformě. A nikdo nemůže popřít, že 30% je obrovský podíl, na který si stěžoval v průběhu let už nespočet vývojářů. 

Na druhou stranu poskytuje Apple bránu ke stovkám milionů uživatelů a je jasné, že si za takové privilegium řekne pořádný poplatek. Nemluvě o faktu, že když platí tyto podmínky pro doslova všechny iOS vývojáře, musejí logicky platit i pro takového obra, jako je Fortnite. Žádný dvojí metr. Nezapomínejme také, že Epic měl stejný problém s Google Play, kde si bral Google dokonce menší podíl a stejně se to Epicu nelíbilo. Ostatně ze stejných důvodů si společnost založila i vlastní obchod s PC hrami a snaží se co nejvíce osamostatnit a maximalizovat tak své příjmy.

Na obou březích stojí tedy ve zktratce jen chamtivé společnosti, které chtějí co nejvíce vydělat. Tak už trh funguje. Teď už je pouze otázkou, kdo tentokrát zvítězí. Morálně je v právu rozhodně Epic, který se jen snaží vydělat více na vlastním produktu, s kterým má Apple pramálo společného a bere si z něj mnohem více peněz, než zasluhuje. Z právního hlediska má však Apple velice silnou páku. Pokud měl Epic problémy s podílem, měl je řešit s Applem jinak. Ať to překroutíme jakkoli, tak Epic porušil jasně stanovená pravidla App Store, se kterými souhlasil. V každém případě bude mít výsledek tohoto rozporu obrovské následky pro iOS jako takový.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • jindrichada-14. srpen 2020

  Fortnite si dela na sociálních sítích dělá z Applu srandu livestreamem ve kterém pořád opakuje video.

  Odpovědět 
 • Vojta Křeček-14. srpen 2020

  Vy jste prostě nejlepší člověk se probudí koukne se na mobil a najednou na něj vyskočí tenhle článek jak Epic Fajtí s Applem ¦???

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.