Apple plní sny. iPhone 12 Mini je malý nadupaný telefon, na který jsme roky čekali Je to zaručený hit

13. říjen 2020
foto:  apple.com
  • Apple představil pro své fanoušky po letech proseb malý iPhone s 5,4palcovým OLED displejem a tenkými rámečky.
  • Telefon je i přes výrazně větší displej menší jak iPhone 7 a má v sobě extrémně výkonný procesor Apple A14 či dvojici nových fotoaparátů.
  • Základní 64GB model přitom stojí přívětivých 21 990 Kč a koupit jej můžete v pěti barvách.

Není žádným tajemstvím, že telefony se v posledních pár let zvětšují přímo raketovým tempem. Stačila chvilka a namísto 5,5 palců mají dnešní větší telefony nad 6,7 palců. Dává smysl, že v době rozmachu mobilního hraní a době, kdy drtivá většina lidí sleduje YouTube na svých kapesních obrazovkách, budou velké displeje žádanější. Přesto je tu však skupina uživatelů, včetně mě, kteří už roky strádají. Už totiž nemáme na vybranou, kompaktní telefony vesměs vymizely a jen málokdy se nějaký objeví. Obzvláště pokud se budeme bavit o malých vlajkách. Ty nám přinášel v posledních letech pravidelně vesměs jen Apple se svými 5,8palcovými iPhony X, XS a 11 Pro.

Není tedy divu, že právě Apple opět vyslyšel naše přání. Ostatně fanoušci Applu, kteří jsou zvyklí na iPhone 6, iPhone 7 a podobně, volají po menším skutečně vlajkovém iPhonu tento velikosti s tenkými rámečky a Face ID už roky. Naštěstí přesně tento telefon dnes jablečný výrobce představil a nabízí přesně to, co jsme chtěli.

iPhone 12 Mini je stejně jako všechny iPhony 12 oděn do tak trochu retro kabátku. Nově zcela ploché hliníkové boky a ostřeji řezané tvary jasně odkazují na iPhone 4 a 5. Pořád jsou tu však záda z lesklého skla. Osobně bych preferoval matnou variantu, ale tu si musí Apple schovat pro dražší kousky, jak jinak.

Především má ovšem Mini ten nový 5,4palcový OLED Super Retina XDR displej s Full HD+ rozlišením a jasem až 1200 nitů. Jedná se tak o nejmenší OLED, jaký zatím Apple do telefonu nasadil. Navíc je díky ztenčení rámečků dokonce i menší a lehčí jak iPhone 7. Bohužel nakonec nemáme 120 Hz, ale s tak malými rozměry souvisí i malé baterka, takže u tohoto modelu to tolik nezamrzí. Větší spotřebu Mini vážně nepotřebuje. Alespoň máme však nové krycí sklo displeje s příměsí keramiky, což má zaručit vyšší tvrdost a až 4x lepší odolnost vůči pádům.

Reklama

Typický výřez s Face ID v displeji tu bohužel zůstává, ale od zbylých iPhonů 12 se trochu liší. Je trochu kratší, ale zase svou tloušťkou krapet více zasahuje do displeje. Co se hardwaru týče, tak vás asi nijak nepřekvapím. Mini využívá samozřejmě nejnovější procesor Apple A14 vyroben moderní 5nm technologií. V telefonu vidíme takový procesor vůbec poprvé, přičemž díky výrobní technologie je zaručen nárůst výkonu CPU i GPU až o 50 %, ale zároveň snížení spotřeby energie. 4 GB RAM pak nejsou moc, ale iOS 14 to bude bohatě stačit a telefon stejně obsadí přední příčky výkonnostních benchmarků.Co mě nejvíce na telefonu mrzí je, že základní varianta má stále pouze 64GB úložiště, což je v dnešní době na tak drahý telefon prostě málo. Většinu prodejů tak bude patrně tvořit dražší 128GB varianta. Pokud jde o další výbavu, tak nechybí vylepšené stereo reproduktory, 5G, jež se samo přepíná na 4G, pokud není rychlost potřeba, aby se šetřila baterie, Apple Pay, certifikace voděodolnosti IP68, které je lepší než IP68 u Androidu, jelikož telefon vydrží 30 minut ve větší hloubce až 6 metrů.    

Druhým zklamáním bude patrně baterie, jež má pouze 2 227 mAh
. Nutno zmínit, že všechny iPhony mají menší kapacitu než loni, ale díky novému procesoru budou mít iPhony 12 podle Applu stejně o hodinu delší výdrž. To se však netýká modelu iPhone 12 Mini, který má sice ještě menší displej, ale také výrazně menší baterii než ostatní či loňský iPhone 11. Tím pádem bude mít patrně také nejhorší výdrž z rodiny, ale uvidíme, jak moc udělá ten malý displej. Zatím bych ale počítal s tím, že výdrž bude horší než u iPhone 11 Pro nebo iPhonu 11.

Potěší alespoň 20W drátové nabíjení, nové 15W bezdrátové Magsave nabíjení s magnety.  Co naopak asi nikdo rád neuslyší je fakt, že je zde stále Lightning port a v balení nedostanete vůbec žánou nabíječku či sluchátka. V rámci šetření a ekologie nechává adaptér Apple na vás, jelikož dle průzkumů má drtivá většina lidí už nějakou nabíječku doba. A co si budeme povídat, Apple by nám k nejlevnějšímu iPhonu 12 stejně dal pouze ten 5W adaptér, který skoro nikdo z krabičky nevytahoval. O nic nepřicházíme, něco na tom bude.Jako vždy byly pro Apple veledůležité fotoaparáty. iPhone 12 Mini má opět hlavní 12Mpx fotoaparát s optickou stabilizací, ale má lepší objektiv, jehož světelnost činí skvělých f/1.6. Výkony večer by tak měly být až o 27 % lepší. Nechybí pochopitelně ani optická stabilizace, vylepšení Deep Fusion (funguje u všech fotoaparátů), již třetí generace opět propracovanějšího Smart HDR 3 a naštěstí bude lepší také Noční režim. Navíc bude možné používat Noční režim také u rovněž 12Mpx širokoúhlého senzoru se 120 stupni záběru, jenž má bližší ostří bod než dříve. Tím pádem bude snazší fotit i blízké objekty a osoby. Bohužel u něj chybí automatické ostření, ale pořád bude zaručeně daleko lepší než loni.

iPhone 12 Mini splňuje zkrátka prakticky vše, co jsme po Applu chtěli. Je to menší verze iPhonu 11 za dobrou cenu s OLED displejem. Není tedy divu, že zatím ve všech průzkumech jsou lidi letos nejvíce natěšení právě na nejmenší iPhone. Telefon půjde na trh v černé, bílé, červené, modré a zelené barvě. Cena základní 64GB verze činí 21 990 Kč. Bohužel si však na iPhone 12 Mini trochu počkáme. Předobjednávky startují od 6. listopadu.


iPhone 12

Krátce se můžeme ještě podívat také na iPhone 12. Ten sdílí prakticky všechno s jeho menší sourozencem, takže už vše víte. Jediným rozdílem bude samozřejmě velikost. Tento model má 6,1palcový Full HD+ OLED displej a rozměry budou díky tenčím rámečkům dokonce o něco menší jak u loňského iPhonu 11. Dále má telefon větší 2 775 mAh baterii, což by mělo dávat ve finále delší výdrž, jak už bylo dříve zmiňováno. Zbytek výbavy je totožný.

iPhone 12 přijde na trh ve stejný barvách jako jeho menší sourozenec, přičemž cena základní 64GB verze je stanovena na 24 990 Kč. Předobjednávky startují už od 16. října.

Reklama
Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů
  • cellbreaker-13. říjen 2020

    Kdo koupí ve Šwajcu s jejich skvělou jen 7,7% DPH tradičně rozhodně neprohloupí, u vyšších kapacit úložiště tím spíše, vše samo rovněž s 2letou zárukou :)

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.