Apple se podvolil nařízení EU a v březnu letošního roku možní uživatelům iOS v EU instalovat obchody aplikací třetích stran skrz webové odkazy.
Zároveň mohou konečně internetové prohlížeče využívat vlastní engine, uživatel si vybere ten výchozí a vytvořit se mohou také aplikace pro cloudové hraní.
Aby však Apple dohnal vývojáře k zůstání v App Storu, tak zavádí nový poplatek pro aplikace mimo svůj obchod, které mohou vývojáře stát až na 62 % výdělku.
Minulý rok dohnala Apple nová nařízení EU k velkému kroku, kdy musel výrobce přejít u svých iPhonů na USB-C konektor, aby mohly být telefony letos vůbec prodávány v EU. To byl však jen začátek. EU má Apple v hledáčku už dlouho a v rámci nového Aktu o digitálních trzích, zkráceně DMA, požaduje už dlouho po americké značce, aby otevřela zamknuté brány iOS a rozvolnila trh této platformy.
Apple se pochopitelně stejně jako v případě USB-C několikrát veřejně ohrazoval argumenty, že svoboda uživatelů přijde na úkor jejich bezpečnosti. Byť Android, Windows či vlastní macOS takto fungují už roky bez extra velký problémů. Nakonec však Apple očividně podlehl nátlaku, jelikož nám nyní oznámil, že v EU se skutečně iOS otevírá obchodům třetích stran, které půjde přes web stáhnout. Nahrávání aplikací jiným způsobem (sideloadování) však stále není možné, byť média informují o opaku.
Takže třeba i Amazon nebo Microsoft mohou mít nyní na iOS vlastní obchody s aplikacemi. Stejně tak mohou začít vývojáři využívat vlastní engine pro webové prohlížeče, což jsou skvělé zprávy pro Chrome a Firefox. Dále půjde změnit výchozí prohlížeč přímo během prvního spuštění iPhonu. Mimo to mohou mít nyní vlastní aplikace také cloudové služby pro hraní jako Xbox Game Pass nebo NVIDIA. Zároveň Apple také snižuje v EU svůj podíl z prodejů aplikací ve vlastním obchodě na 10 % a 17 % v závislosti na typu koupené služby.
To všechno zní jako dobré zprávy pro trh. I když Apple pochopitelně napříč celým oznámením změn vinní DMA za zhoršení zabezpečení, že mate uživatele volbou prohlížečů (jako by to nikdy nedělali jinde) a také padá prý vina na EU v rámci nové cenové politiky Applu v EU. Společnost totiž snížila svůj podíl pro vývojáře v iOS, ale zároveň bude pořád kontrolovat, které aplikace nabízejí ostatní ve svých obchodech. Apple si chce zkrátka zachovat alespoň nějakou kontrolu a bude ostatním koukat pod prsty, za což si nechá také platit.
Under the App Store's new fee structure for Europe, if you make $10 million in sales, Apple's cut is $6.2 million annually.
Assuming you have no operating costs or salaries, your take home amount: $2 million after tax—or 20% of your sales
Zavedl se nový Core Technology poplatek, jenž činí pevně 0,5 euro každý rok za každou instalaci aplikace, které má nad 1 milion stažení. Ten jen nutný, aby vaše aplikace vůbec mohla být na iOS. Takže Apple takto v podstatě podle dostupných analýz neuposlechl úplně DMA a vyžaduje oklikou peníze také od vývojářů, kteří nechtějí mít s jeho App Store nic společného. A podmínky jsou skutečně místy až drakonické.
Podle kalkulací vývojářů si může takto přijít Apple u aplikace, která stojí v obchodě 1 euro, ale má třeba 10 milionů stažení, na celých 62 % z výdělku. Vydávání menších a levných aplikací mimo App Store by se tak stalo pro malé vývojáře v EU prakticky nemožné. Tím Apple v podstatě šikanuje vývojáře k tomu, aby buď zůstali v App Store, nebo byly připraveni pořádně platit.
Apple's plan to thwart Europe's new Digital Markets Act law is a devious new instance of Malicious Compliance.
They are forcing developers to choose between App Store exclusivity and the store terms, which will be illegal under DMA, or accept a new also-illegal anticompetitive…
Obry jako Amazon, Microsoft, nebo Epic, který už oznámil návrat Fortnite na iOS v EU, tohle pochopitelně zas tak nezasáhne. Pro menší vývojáře je to však tvrdá metla. Přesto se ani Epicu toto vykrucování Applu vůbec nelíbí a tvrdí, že se bude nadále zastávat práv vývojářů a hodlá také s novými podmínkami Applu bojovat.
Za tento krok viní Apple opět DMA, které jej k němu dohnalo. Že Google vyžaduje poplatky jen u aplikací ve vlastním obchodě a zbytek platformy je volný, to už je vedlejší. Nyní je ovšem otázkou, jak na tyto nové podmínky zareaguje opět EU. V každém případě se mají ale brány iOS otevřít v EU již v letošním březnu a až pak uvidíme, jak přesně se rozhodl Apple okleštit zážitek ze systému či jaké klacky bude házet pod nohy vývojářům.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.