Apple musí kvůli Trumpovi platit 25% daň na dovoz součástí do Mac Pro Dvousečná zbraň ten ban Huawei

01.10.2019 15:42 / od Honza Nuc
JBL PartyBox 300
  • Americký prezident Donald Trump v květnu umístil čínské Huawei na černou listinu a po pár měsící uvalil cla na dovoz čínského zboží do USA.
  • Nicméně cla se dotknou také amerických firem, třeba kalifornské společnosti Apple, jež z Číny dováží součástky pro svůj Mac Pro.

Apple žádal americkou vládu o výjimku v případě 25 procentních tarifů na některé jejich komponenty, které musí dovážet z Číny. U některých částí to prošlo, jenže například nabíjecí adaptéry, nabíjení kabely či chladící systém procesoru výjimku nedostanou a podléhají clu. Podle nejnovějších informací Apple přesune výrobu Macu Pro z Číny do Austinu v Texasu, kde už jednu fabriku na sestavování počítačů má. Toto rozhodnutí na Twitteru kvitoval i sám Donald Trump.

Obecně jsou tři kritéria pro udělení výjimek placení tarifů - pokud je daný produkt dostupný jen v Číně, pokud uvalení cel výrazně ekonomicky zatíží danou firmu a nebo pokud jsou produkty strategicky důležité pro čínské průmyslové programy. Podle amerického ministerstva obchodu ale některé komponenty Macu Pro nesplnily tato tři kritéria a žádost o výjimku tak ministerstvo zamítlo. Za dovoz těchto komponent bude muset tedy Apple zaplatit nějaký ten dolar navíc. Větší otázkou ovšem je, zda se nebude tato situace opakovat stále častěji. Potom by mohl mít už Apple problém.Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.