Apple jde kontroverzně příkladem a odstranil z krabiček nabíječku i sluchátka. Co na to říkáte? Hlasujte v anketě

14. říjen 2020
1 min. čtení
0 videí
 • Apple nakonec nepřekvapil a skutečně odstranil z krabiček nových iPhonů nabíjecí adaptér a sluchátka.
 • Díky tomu se prý výrazně zmenší uhlíková stopa a množství elektronického odpadu.
 • Zároveň tím však Apple nepochybně ušetří a teoreticky i vydělá na příslušenství.

Už měsíce vesměs počítáme s tím, že letos nebudou mít iPhony v prodejním balení nabíjecí adaptér a tradiční drátová EarPods sluchátka. A jak se ukazuje, tak byly všechny úniky do puntíku pravdivé. Čtveřice iPhonů 12 bude mít menší krabičku, ve které najdete pouze typickou příručku a kabal z Lightningu na USB-C. Nejedná se však ani o žádný extra honosný pletený kabel nebo něco podobného.

Reklama

Apple obhajuje tuto změnu dle očekávání ekologií. Každoroční množství odpadu podobné elektroniky je zarážející. Každý roky se tisíce tun nabíjecích adaptérů jen tak vyhodí a sluchátka stejně tak. Navíc díky zmenšení krabičky dostane Apple do stejného prostoru v letadlech a lodích více iPhonů. Čímž se opět šetří životní prostředí. Podle Applu budou mít tyto změny stejný dopad na životní prostředí, jako kdyby každý rok jezdilo o 450 tisíc aut méně.

Anketa
(hlasování ukončeno)
Jak vidíte odstranění nabíječky a sluchátek z prodejního balení vy?
45% Je to jen chamtivost. Chtějí pořád jen víc peněz Celkem hlasovalo: 508
Zobrazit výsledky
Je to jen chamtivost. Chtějí pořád jen víc penězHlasovalo 231 (45%)
Dává mi to do budoucna smysl. Souhlasím s takovým rozhodnutímHlasovalo 124 (24%)
Na obojím něco je a ve finále to přežijuHlasovalo 153 (30%)

Na druhou stranu není však vše patrně jen o “čistých” úmyslech. Tím, že se dostane více telefonů do letadel Apple samozřejmě také ušetří. Nebude muset vyrábět zbytečně adaptéry a sluchátka ke všem iPhonům, byť spousta lidí je pak nikdy ani nevyužije. Takže opět ušetří. No a pokud byste přeci jen chtěli nabíječku, tak si jí musíte koupit zvlášť za vyšší cenu (i když onu cenu Apple o 10 dolarů snížil), což jsou penízky navíc. Nemluvě o faktu, že spousta lidí si bude muset koupit namísto adaptéru třeba kabel. Přeci jen USB-C adaptér každý nemá, obzvláště, když budete přecházet z Androidu.  

Zkrátka je to jako vždy v případě Applu ušlechtilý, ale zároveň vychytrale korporátně chamtivý krok. Ale Apple je společnost a ty musejí vydělávat. Nemluvě o faktu, že když to nyní projde Applu, tak budou někteří Android výrobci v tomto kroku následovat. Ostatně je k tomu i Apple během včerejší konference vybízel.

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů
 • Matěj-16. říjen 2020

  Kdyby místo nabíječky přidali třeba kvalitnější kabel tak je to v pořádku ale takhle to opravdu vypadá spíš jako chamtivost

  Odpovědět 
 • Tomin-14. říjen 2020

  Tak mám doma 5x adaptér USB A 5W z toho používám tři, 1x USB A 12W od iPadu, 2x kabel k hodinkám a 5x kabel k iPhonu/iPadu. Než mi tohle dojde, tak už iPhone nebude mít konektor. Plus ještě 3x kabel od JBL s microUSB. Přítelkyně mi pořad nadává že to vše skladují.

  Odpovědět 
 • cellbreaker-14. říjen 2020

  Když po léta úmyslně dáváte do balení dávno zastaralý ultrapomalý nabíjecí šrot, pak vaše následná především z důvodu vyššího profitu záměrně vykonstruovaná "logika" dává smysl. Jinak souhlas s kolegou v tématu USB-C nabíječek. Celkově jde Apple prvořadě a především o další zisk z prodeje vlastních adaptérů a takto, když nedají ani tu pětiWattovku si ho zcela jistě zvýší! :( ...se sluchátky je to nemlich to samé, vždyť mnohým ta přibalená dosud v poho stačila.

  Odpovědět 
 • netije-14. říjen 2020

  Ale aspon posun, ze davaju kabel s USB-C na konci. Iba poznamka, tak troska zavadzaju (troska viac), vsetky starsie nabijacky maju USB typ A. Chvalia sa tym, ze ved ludia maju USB nabijacku doma, ale nedopovedia, ze len posledne 2-3 roky (myslim sa?) davaju k mackbookom USB-C nabijacku. Ale urcite je to dobry posun z ich strany.

  Odpovědět 
 • jindrichada-14. říjen 2020

  I když Apple moc nemusím, tak jsem hlasoval pro druhou možnost, jelikož i kdyby tam ta nabíječka byla, tak je to stejně 5W, a to mi to tam pak příjde opravdu zbytečné ji tam dávat, a když už si koupím mobil 20k+, tak už dát pár tisíc za sluchátka není až takový problém.

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.