Apple dostal ve Francii pokutu téměř 30 miliard korun za nekalé jednání Nejvyšší pokuta, jakou kdy úřad udělil

17.03.2020 05:00 / od Honza Nuc
foto:  Apple foto:  Apple
  • Americký gigant Apple dostal od francouzského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů pokutu ve výši 1,1 miliardy eur (téměř 30 miliard korun).
  • Apple podle Francie zneužíval ekonomické závislosti prodejců. Americká společnost se proti pokutě pravděpodobně odvolá.

Kromě Applu úřad pokutoval i dva velké prodejce - Tech Data (76 milionů eur) a Ingram Micro (63 milionů eur). Všechny tři zúčastněné subjekty se měli protiprávně domlouvat na cenách, jak uvedl antimonopolní úřad, a pokuta pro Apple je prozatím nejvyšší, jakou ve Francii úřad udělil.

"Apple a jeho dva prodejci se dohodli, že si nebudou navzájem konkurovat a že zabrání distributorům ve vzájemné konkurenci, čímž zakonzervovali velkoobchodní trh s produkty Applu," sdělil ve vyjádření francouzský úřad s tím, že Apple bránil, aby se jeho produkty prodávaly za nižší ceny a chtěl, aby byly ceny totožné s těmi, které má americký gigant ve svých obchodech. Jednat se mělo především o produkty iPad a další (mimo iPhonů). Apple se proti rozhodnutí hodlá odvolat a označil ho za skličující

Antimonopolní úřad zahájil ve Francii vyšetřování jablečné společnosti už v roce 2012, a to poté, co si na Apple stěžoval jeden z maloobchodních prodejců eBizcuss. Maloobchod již z Francie zmizel, nicméně nadále působí v Belgii.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.