Apple bere vaše soukromí vážně. Nový MacBook Air odpojí při zavření víka fyzicky mikrofony Už chybí jen krytka kamerky

05.11.2018 13:30 / od Michal Šrajer
/Photos/HONOR_8X_3.jpg
  • Nový MacBook Air nenabízí jen šifrování vašich dat pomocí speciálního bezpečnostního čipu T2
  • Notebook vás ochrání i před některými nežádoucími malwary
  • Jakmile totiž zavřete víko přístroje, tak se fyzicky odpojí soustava mikrofonů

Apple je dobře známý tím, že bere zabezpečení svých zařízení a soukromí uživatelů velice vážně. Koneckonců se dostala společnost už nesčetněkrát do rozbrojů s policií, CIA či FBI, jelikož odmítla během vyšetřování zpřístupnit data uživatelů iPhonů. Za tento postoj lze Apple rozhodně jen a jen chválit, alespoň mohou mít majitelé jablečných zařízení víru v jejich výrobce. Tento přístup se přitom podle všeho nyní dostává s novým MacBookem Air také do počítačů. 


Již víme, že nový Air disponuje bezpečnostním čipem Apple T2, kde jsou zašifrována třeba vaše data otisků prstů pro Touch ID a podobně. Dnes se ovšem nechal Apple slyšet, že tento čip také kontroluje odpojování mikrofonů. Přesněji pokaždé když zaklapnete víko nového Airu, tak se mikrofony automaticky odpojí. Ne však pouze softwarově, Apple tvrdí, že mikrofony se odpojí přímo fyzicky. Není tedy šance, že by se mohl vyskytnout nějaký bug či virus, který by mikrofony nechal připojené. A kdyby vás to zajímalo, tak přední kamerka zůstává připojená, jelikož je zavřením víka stejně zakrytá, což dá rozum. 

Jedná se bezpochyby o malou, ale potenciálně velice hodnotnou funkci, avšak vylepšit by se dala. Nejvíce zranitelní jsou přeci jen všichni uživatelé při používání počítače. Třeba takový malware FruitFly, který zapne a odesílá nahrávání videa i zvuku z MacBooku během jeho používání, napáchá tedy i u nového Airu stejnou škodu. Bylo by skvělé dát uživatelům možnost odpojit mikrofony manuálně přímo v systému. Koneckonců u některých Windows notebooků lze najít třeba krytku přední kamery, takže vy rozhodujete, kdy má kamerka možnost posílat nějaký obraz a kdy ne.  

Podobně by to mohlo být i se zvukem, ale třeba to Apple v budoucnu doplní. I tak musím ještě jednou podotknout, že je takováto ochrana soukromí velice vítaná a musím před Applem smeknout. Kéž by investovali i ostatní výrobci do podobných funkcí a nesoustředili se pouze na přidávání výkonu a tenčí konstrukci.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.