Android 11 je oficiálně venku! Přinášíme přehled novinek Jako první ho dostanou Pixely, OnePlus, Xiaomi, Oppo a Realme

09.09.2020 10:00 / od Honza Nuc
foto:  Google
  • Google konečně představil novou verzi operačního systému Android, konkrétně s číslovkou 11.
  • Systém přináší řadu vylepšení zaměřených na konverzace, připojená zařízení, soukromí a další.

Zaměřený na komunikaci

Google očividně chápe, že chatování a konverzace jsou jednou z hlavních činností, které na telefonu uživatelé dělají. Komunikují s rodinou, přáteli nebo kolegy. Kvůli tomu je v notifikačním centru dedikované místo pro upozornění z konverzací v různých chatovacích aplikacích tak, abyste je mohli lépe kontrolovat a byly více přehledné. Zároveň můžete určit prioritu u lidí, kteří jsou pro vás důležití, takže se vždy zprávy od nich objeví na předních příčkách.

Dalším vylepšením jsou takzvané Bubliny (Bubbles), kterými Google v podstatě kopíruje nápad Facebooku, který ho implementoval u Messengeru. Jsou to vyskakovací bubliny s právě probíhajícími konverzacemi, které "plavou" v systému. Google tak spojí klasické Zprávy, Messenger a další chatovací aplikace, abyste konverzace mohli mít kdekoliv v systému. Samozřejmě bude potřeba, aby vývojáři aplikací tuto možnost přidali. Je ale velice pravděpodobné, že většina vývojářů takovou možnost přidá a možná je sám Google i donutí k tomuto kroku.


Ovládání připojených zařízení

Nově budou všechna připojená zařízení k telefonu vidět na jednom místě. Stačí podržet zamykací tlačítko a zobrazí se nové ovládací a informační centrum, ve kterém uvidíte připojená sluchátka, reproduktory, zařízení z chytré domácnosti jako světla či termostat a další. Nemusíte tak otevírat dedikované aplikace od různých výrobců, abyste jednotlivá zařízení ovládali. Zároveň je v novém centru dostupná i platební karta, jež máte nahranou a můžete zde i přepínat mezi více platebními kartami. Pak už zde najdete pouze tlačítka pro vypnutí a restart telefonu. 

Google také vylepšil Android Auto, které spolupracuje se všemi zařízeními, která budou mít nejnovější Android 11. V automobilu tak můžete poslouchat hudbu a být připojení k autu bez zbytečných kabelů a můžete také využívat hlasového asistenta.

Kontrola nad soukromím a daty

Konečně amerických technologický gigant přidal do systému možnost udělit povolení aplikacím jen jednou. To znamená, že pokud takové povolení udělíte, aplikace může využít jen jednou váš mikrofon, kameru nebo polohu (podle toho, co potřebuje) a při dalším užívání už tuto možnost mít nebude a zeptá se znovu. 

Dále Google přidal funkci, která u aplikací, jež už delší dobu nevyužíváte, zakáže sbírat vaše data. Respektive, dlouho nepoužívané aplikace ztratí veškerá povolení, které jste jim kdy udělili a při opětovném zapnutí appky je budete muset povolit znovu.

Vylepšení se dočkal i Obchod Play, který je lépe zabezpečený a dbá na soukromí. 

Něco navíc pro Pixely

Google samozřejmě přidal i další možnosti, které jsou ale dostupné jen pro telefony Pixel (od Pixelu 2 výše). V Pixelech se tak budou aplikace, které využíváte nejvíce, řadit na první stránku domovské obrazovky. Algoritmus aplikace bude vybírat podle vašich denních návyků. 


Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.