Vědci vyvíjejí metodu rozpoznání opilosti pomocí chytrých telefonů.
Úspěšnost této metody je překvapivě velmi vysoká.
Praktických využití by bylo hned několik.
Vyrazili jste si s přáteli na jedno, ale cítíte, že vám alkohol vůbec neleze do hlavy a tudíž určitě nemůžete být opilí? Váš telefon vás v budoucnu bude moci vyvést z omylu. Vědci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii a z Pittsburské univerzity v Pensylvánii již pracují na řešení. Využívají k tomu akcelerometr, který je součástí většiny telefonů. Díky němu mohou odhalit to, jestli jste pod vlivem alkoholu podle způsobu chůze. Pomocí akcelerace, pohybu do boku, vpřed a vzad odhalili změnu ve stylu chůze testovaných dobrovolníků.
Pro provedení experimentu, který byl určitě zábavnější pro testované, než pro pozorovatele, si našli skupinu 22 dobrovolníků v rozmezí 21 až 43 let, kterým připravili koktejly z vodky. Množství podávaného koktejlu se lišilo na základě pohlaví a váhy každého z účastníků experimentu. Všichni měli na vypití koktejlu jednu hodinu, po níž měli stejnou hladinu alkoholu v krvi. Poté jim připevnili na záda chytré telefony a přišla na řadu zábavnější část experimentu. Jistě inspirovaní policejními metodami v USA, nechali dobrovolníky každou hodinu kráčet 10 kroků po rovné čáře a zpět. Tato procedura se opakovala celkem 7 krát. Následně se podle obdržených dat snažili uhádnout hladinu alkoholu v krvi.
Reklama
Výsledky tohoto pokusu jsou více, než přesvědčivé. Ze všech měření dokázali v 90% případů správně poznat, kolik alkoholu v krvi jedinec právě má. Ověření probíhalo pomocí alkohol testerů. Je velmi nepravděpodobné, že by někdo nosil telefon připevněný na zádech, pokud stále ještě nenosí ledvinku, proto je dalším krokem testování s telefony umístěnými na jiných částech těla a v kapsách a na větším množství alkoholu a dobrovolníků. Ačkoliv tato technologie stále nemůže být tolik spolehlivá jako krevní testy a alkohol testery, může při jejím zdokonalení zachraňovat životy.
Najde se pro tuto funkci praktické využití? Zcela jistě ano. Určitě jste již slyšeli o tom, že by mohly být v autech nainstalovány alkohol testery, takže řidič před nastartováním vozidla musí projít testem na alkohol. Pokud mu tester odhalí alkohol v krvi, zabrání mu v nastartování vozidla. V porovnání s tímto určitě není příliš přehnané uvažovat o využití s chytrými automobily. Pokud by telefon byl propojený s chytrým autem, a detekoval by, že je jeho uživatel podnapilý, či opilý, mohl by zablokovat nastartování auta. Tímto by se mohl snížit počet dopravních nehod, při nichž byl řidič pod vlivem alkoholu.
Další využití by mohlo býti u firem. V případě, že by zaměstnanci využívali firemní telefony by teoreticky mohla firma sledovat právě tyto údaje, aby odhalovala zaměstnance, kteří pracují pod vlivem alkoholu. Podezření by následně mohla potvrdit kontrolou alkohol testery. U některých zaměstnání by tato praxe určitě ochránila nejen zdraví odhaleného jedince, ale v některých případech i jeho kolegů. Otázkou však je, jestli by si tohle nechali zaměstnanci líbit. Ochránit konzumentovo zdraví může i tak, že ho ve správnou chvíli upozorní, že už měl dost a zabránit tak otravou alkoholem. To, jestli bude upozorněná osoba poslouchat radám chytrého telefonu a přestane pít je však otázkou.
Tyto data by dále mohly využívat aplikace třetích stran, takže by mohlo dojít ke zdokonalení aplikací, které zabraňují v esemeskování, či volání určitým kontaktům v opilosti. Ruku na srdce, každý z nás určitě aspoň jednou zažil situaci, kdy by se mu taková aplikace, která by zabránila v opilém stavu zasílat zprávy nebo volat. Alespoň bychom se ráno cítili o něco lépe.
Tuto funkci by jistě využili i rodiče dospívajících dětí. Spousta z nich považuje alkohol za hlavní část zábavy s kamarády a to i přes to, že jim ještě nebylo 18 let. Rodičům by mohlo přijít upozornění o tom, že jejich potomek požil alkohol, a mohli by tak mít větší přehled o jeho chování.
Nic není neomylné a tak s velkou pravděpodobností má i tato vychytávka své mouchy. Jak moc by ovlivnilo výsledky, kdyby člověk se smartphonem několikrát zakopnul nebo dokonce upadnul? A co například tancování? A co osoby trpící dyspraxií (onemocnění, při němž je narušena schopnost provádět motorické úkony)? Vyhodnotí to telefon tak, že je uživatel opilý? Na tyto otázky zatím odpověď neznáme. Je však jisté, že dříve, než telefon začne vyhodnocovat to, zda-li je člověk opilý, měl by se nejdříve zkalibrovat. Tak zařízení zjistí, jak se člověk pohybuje v normálním stavu.
Reklama
Způsob, jakým by se tato funkce dostávala do chytrých telefonů je zatím také nejasný. Pokud by došlo k tomu, že by byla vyvinuta aplikace, která by vyžadovala stažení přímo uživatelem, je pravděpodobné, že by si příliš velkou oblibu nezískala a to i přes to, že většina lidí na světě využívá spíše chytrý telefon, než telefon obyčejný. Efektivnější by bylo přímé zakomponování do operačního systému. U Apple iPhone by připadalo v úvahu provázání s aplikací Zdraví. U Androidu by bylo lepší nasazení přes aplikace výrobce, jako je Samsung Health, nebo Huawei Health. Bylo by zajímavé sledovat i některé statistiky opilosti, a jak rychle stoupala, či klesala hladina alkoholu v krvi.
Spíše, než v chytrých telefonech by bylo lepší využití v chytrých hodinkách. Ty mají většinou ve výbavě akcelerátor, díky němuž je možné chůzi analyzovat. Při nasazení do chytrých hodinek by ale bylo pravděpodobně mnohem složitější určit, kdy je člověk opilý. Pokud se výzkumnému týmu podaří přesně určit chování dobrovolníka když bude mít smartphone v ruce, přenositelnost do chytrých hodinek už by neměla být problém.
Studie byla publikována v červenci 2020. Nezbývá než vyčkat, jestli se podaří dosáhnout podobných výsledků i při užití jiných způsobů nošení telefonu. Mezi nejdůležitější určitě patří nošení telefonu v kapse a držení telefonu v ruce. Oba dva případy simulují nejčastější chování uživatelů chytrých telefonů, přičemž druhý jmenovaný by se dal přenést k využití v chytrých hodinkách a náramcích. Pokud budou chtít tuto vychytávku vypustit do světa, určitě musejí zapracovat i na úspěšnosti měření. 90% úspěšnost je sice velká, stále ale zbývá 10% prostoru ke zlepšení a zpřesnění měření.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.