Americká vláda zažalovala Huawei hned u dvou soudů najednou Boj nadále pokračuje a konec je v nedohlednu

29.01.2019 13:00 / od Michal Šrajer
Asus ZS630KL Zenfone 6
  • Amerika konečně tasí zuby a po spoustě obviňování skutečně zažalovala Huawei
  • V New Yorku je podána žaloba především proti finanční ředitelce společnosti a nekalým obchodním praktikám s Íránem
  • Ve státě Washington je pak zažalován čistě Huawei jako takový za ukradení obchodních tajemství T-Mobilu

Po letech ukazování prstem a varování zasáhla vláda USA proti Huawei tvrději. Amerika má s tímto čínským výrobcem problémy už roky a považuje jej za národní hrozbu. Proto se snaží vláda zabránit používání telekomunikačních prvků Huawei a zároveň se neprodávají na tamním trhu ani telefony této značky. Pravé důvody chování vlády vůči Huawei těžko odhadovat, ale většinou vypadá toto chování spíše jen jako ekonomický krok, který se snaží zabránit růstů jedné z nejagresivnějších čínských společností na světě

Více jsem se však o této problematice rozepsal pořádně v samostatném článku. Dnes se budeme věnovat novým žalobám, které americká vláda na Huawei konečně podala. Jedna byla podána k soudu v New Yorku, kde se žaluje finanční ředitelka společnosti Meng Wanzhou a Huawei jako takový za porušení obchodních sankcí s Iránem a další nekalé obchodní praktiky.  

Druhá žaloba byla podána zároveň ve státě Washington, kde je zažalována čistě samotná společnost, a to za krádež obchodních tajemství T-Mobilu. Tento spor mezi T-Mobilem a Huawei se však datuje až do roku 2014, kdy společnost T-Mobile podala žalobu u amerického okresního soudu v Seattlu a tvrdila, že Huawei ukradl návrhy a části testovacího robota mobilního telefonu přezdívaného "Tappy". Robot slouží k simulování dotyků prstů, čímž operátor testuje zařízení, které hodlá nabízet.  

Spor ale nakonec nedopadl pro operátora nijak slavně. Porota zjistila, že Huawei sice skutečně zneužil Tappy, ale neudělal to "úmyslným a škodlivým" způsobem. Sám Huawei totiž připustil, že jeho dva pracovníci se skutečně nechovali vhodně v laboratořích T-Mobilu, kde se Tappy nachází. Dále porota uvedla, že T-Mobile neutrpěl velkými ztrátami kvůli tomuto zneužití a odmítl udělit T-Mobilu požadovaných 500 milionů dolarů za trestné škody. Namísto toho dostal operátor jen 4,8 milionů dolarů v květnu 2017. 

Amerika tak využila dřívějšího nařčení a opět se pouští do Huawei. Zatím jen těžko tvrdit, kde je pravda a zda se Huawei skutečně něčím tak závažným provinil. Prozatím však není potřeba panikařit. Stále nemám konkrétní a nevyvratitelné důkaz o špionáži či jiných nekalých praktikách Huawei a osobně si myslím, že se jich ani nikdy nedočkáme. Takže si v klidu dál kupujte telefon Huawei i Honor. Byla by škoda přijít o povedené stroje jen kvůli politické skepsi.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.