AMD letos i přes velkou snahu Nvidii nakonec neporazí Alespoň však dotahuje její náskok

06.08.2020 05:00 / od Petr Kubec
foto:  WCCFtech
  • "Big Navi" od AMD nakonec nebude tou nejsilnější grafikou na trhu.
  • I přesto se však jedná o velmi výkonné karty.

To, že AMD předstihlo Intel, není tajemství. Ani to, že již dávno prodávají 7nm technologií vyráběné procesory, zatímco Intel jejich vydání odkládá. AMD pod vedením Lisy Su se však nebojí soupeřit na dvou frontách, a tak vydává své nové grafiky proti přímé konkurenci Nvidie, která si doteď s přehledem udržovala prvenství. A i letos si jej, zdá se, udrží. Rozhodně už však nejde o naprosto čisté vítězství.

Nová grafika o AMD překonává RTX 2080 Ti o dobrých patnáct až dvacet procent a až RTX 3080 je vyrovnaný soupeř. RTX 3080 Ti je tedy stále nepřekonané, ale jak dlouho to tak zůstane? Advanced Micro Devices, jak zní AMD celým názvem, tak do nejvyšší třídy nastupuje jako plnohodnotný a vyrovnaný soupeř, následující roky se tak můžeme těšit na naprosto vyrovnané soupeření o převahu i v tomto odvětví herního průmyslu. Ať už vyjde vítězně jakákoliv ze dvou firem, jedno je jasné. Jako zákazníci bychom měli z konkurenční války vytěžit nejvíce.


Obě "Big Navi" grafiky, jak dražší, tak její levnější souputník, běží na GDDR6 paměti, a nabízet jí budou prý až 16 GB. Přiznám se, těžko si dokáži představit situaci, kdy bych dnes potřeboval více. Výkonem se tak bude jednat v každém případě o skvělé kousky hardwaru a pokud si AMD udrží svou cenovou politiku a bude je prodávat levněji než Nvidia, mohlo by se mu podařit získat nemalé množství zákazníků, kteří chtějí "high-endovou" grafiku za přijatelnější peníz.

Za zmínku stojí, že se AMD zaměřuje také na integrované grafiky ve svých čipech, s kterými vymetlo Intel až neslušně, a propaguje tak počítače bez dedikované grafiky (samozřejmě kancelářské/multimediální, ne herní). I přes to však jejich vývoj zdaleka nezanedbává. Dle jejich slov však převážně pracují na čipech pro hraní ve full HD až wQHd, protože ty jsou momentálně nejvíce žádané, přeci jen, kdo z vás má doma 4K monitor? No, já určitě ne. A ještě nějaký ten rok nebudu. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.