Android sám o sobě je skvělý systém, ale máme zde pár dalších nastavení, které při užívání zařízení oceníte.
Poradíme třeba jak zlepšit výdrž baterie nebo jak mít uspořádanou plochu.
Pokud jste si pořídili nové zařízení s Androidem, tak právě v tomto článku představíme některé užitečné funkce, které zážitek ze systému ještě zlepší. A jestli jste již dlouholetým uživatelem zeleného robotka, tak se ujistěte, že svůj mobil využíváte na 100 %. Vybraná nastavení jsou úplný základ, takže budou fungovat jak na čistém systému, tak i na různých nadstavbách. Nutno však podotknout, že některé funkce jsou uzpůsobeny jen pro telefony s Androidem 10 a novějším.
Reklama
Zapněte tmavý režim
Tuto funkci ocení nejen vaše oči, ale u AMOLED displejů i baterie. AMOLED panel totiž umožňuje kompletně zhasnout jednotlivé pixely, čímž docílí reálnější černé a zároveň sníží spotřebu energie. U IPS panelů tohoto efektu bohužel nedosáhnete, ale na druhou stranu vám alespoň telefon nevypálí oči. Tmavý režim je k dispozici od Androidu 10 a mnoho aplikací se mu již přizpůsobilo, například v Messengeru už tento režim funguje.
Pokud máte starší verzi systému, tak můžete pouze v některých aplikacích přepnout motiv manuálně. Nedávno se však objevily zprávy, že Google pracuje na nových barevných režimech a bude zde možnost nastavit pro konkrétní aplikace různé barevné motivy. Umístění se u jednotlivých výrobců liší, ale v podstatě stačí jen v nastavení vyhledat tmavý režim a zapnout ho.
Pokud telefon už nemá úplně nejlepší výdrž baterie, tak můžete učinit pár kroků, kterými se rozhodně zlepší. Na telefonech s vyšší obnovovací frekvencí zkontrolujte, zda máte nastavenou adaptivní obnovovací frekvenci. Toto nastavení upravuje frekvenci podle toho, co zrovna na mobilu děláte, takže například v některých hrách se frekvence přepne na 120 Hz a naopak třeba při prohlížení fotek se sníží.
V nastavení je také sekce baterie, kde si můžete mnoho věcí upravit. Zajímává je ale funkce „optimalizovat využití baterie“, která vlastně vše udělá za vás a stačí jen vybrat možnosti, díky kterým se výdrž zlepší. Velkou roli ve spotřebě energie můžou také hrát aplikace běžící na pozadí. To také můžete nastavit v sekci baterie v menu spouštění aplikací (u Xiaomi aplikace a úspora baterie). Zde je nejlepší, aby u co nejvíce aplikací bylo zvoleno automatické spoření baterie a bez omezení nechat jen aplikace, které to vyžadují.
Určitě jste se už někdy lekli, když jste svůj telefon nemohli najít, nebyl v kapse ani na místě, kde jste očekávali, že ho najdete. Přesně pro tyto případy existuje Najdi moje zařízení/Find My Device od Googlu. V případě, že je zařízení online, můžete ho díky této jednoduché aplikaci prozvonit (i v tichém režimu) a pokud ho stále nemůžete najít, tak máte k dispozici i získání polohy na mapách.
V případě, že je telefon nalezen neznámou osobou, můžete přes tuto aplikaci nechat vzkaz s telefonním číslem, který se zobrazí na uzamčené domovské obrazovce. V případě ztráty nebo odcizení je možné celý telefon vymazat. Aplikaci můžete ovládat na jiném zařízení či přes oficiální stránky Androidu. Alternativní aplikaci mají i uživatelé Samsungu, kterou najdete pod názvem Find My Mobile, která poskytuje obdobné funkce. Podmínkou je ale mít Samsung účet.
Chcete pro vybrané kontakty být v noci dostupný, ale zároveň si nepřejete, aby vás každou chvíli budilo oznámení třeba ze sociálních sítí? Naštěstí je v Androidu režim Nerušit, který si můžete podrobně upravovat. Zadat můžete například jaké dny a kolik hodin má režim trvat, a zároveň vybrat kontakty, na které se mód bude/nebude vztahovat. Můžete také zapnout možnost, která povolí vyzvánění u osob, které volají už podruhé za 15 minut. Výhodou je, že oznámení nikam nezmizí a můžete si je později zobrazit. Tento režim naleznete v nastavení v sekci Zvuk, nebo stačí vyhledat Nerušit.
Domovská obrazovka je místo, kam chodíte nejčastěji a proto není špatné si na ní udělat pořádek a uzpůsobit si ji tak, aby vám uživatelsky vyhovovala co nejvíce. Pokud to zařízení umožňuje, tak doporučujeme zapnout šuplík/menu, ve kterém máte přehledně všechny aplikace na jednom místě. Poté stačí jen v nastavení plochy, (do kterého se dostanete dlouhým stiskem prázdného místa na domovské obrazovce), vypnout možnost přidání ikony nové aplikace na domácí plochu.
Novou aplikaci budete tedy mít ve druhém menu se všemi aplikacemi a na ploše zůstane jen to nejdůležitější. Ale jestli vám nevyhovuje celkový vzhled domácí obrazovky, tak to můžete vyřešit různými launchery. Ty mají na starosti právě správu domovské obrazovky a třeba i seznam aplikací. Jedním z nejpopulárnějších je například Nova Launcher, který je velmi variabilní.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.